Na Litwę przybyły dodatkowe siły amerykańskie, a rotacja batalionów USA została przedłużona

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

W odpowiedzi na sytuację bezpieczeństwa związaną z rosyjskimi działaniami militarnymi na Ukrainie, na Litwę przybyły dodatkowe siły amerykańskie i przedłużono rotację amerykańskiego 3-66 batalionu ciężkozbrojnego.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w Szawlach wylądował w czwartek uzbrojony amerykański samolot wojskowy F35.

„Jest to adekwatna amerykańska odpowiedź na wojnę toczoną przez Rosję w naszym sąsiedztwie. Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników w krajach bałtyckich i w Polsce jest głównym odstraszaczem w regionie. Zawsze chcieliśmy amerykańskiej obecności wojskowej na Litwie na stałe” – powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Myśliwce F35 przylatujące do Szawli wzmocnią misję policji powietrznej NATO w krajach bałtyckich, gdzie obecnie służą polskie, duńskie i belgijskie siły powietrzne. Myśliwce F35 wzmocnią tę misję z bazy lotniczej estońskich sił powietrznych w Amari.

Dodatkowe możliwości USA są wysyłane na Łotwę, gdzie stacjonuje batalion piechoty i 20 śmigłowców Boeing AH-64 Apache.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek, że dodatkowe oddziały i sprzęt wojskowy zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich.

Około 800 żołnierzy zostanie wysłanych na Litwę, Łotwę i Estonię, do ośmiu myśliwców F-35 i 20 śmigłowców AH-64 Apache.

Biden podkreślił, że akcja USA polegająca na rozmieszczeniu wojsk w krajach bałtyckich miała charakter defensywny.

Stany Zjednoczone na Litwie od 2019 r. rozmieszczają rotacyjne jednostki wielkości batalionu liczące około 500 żołnierzy.

Obecnie na poligonie Pabradė stacjonuje amerykański batalion ciężki z czołgami „Abrams” i wozami bojowymi „Bradley”. To już czwarty z rzędu amerykański batalion rotacyjny rozmieszczony na Litwie, który wraz z jednostkami frontowych sił NATO pomaga w odstraszaniu w naszym regionie.

Z około 150 000 do 200 000 żołnierzy na granicach Ukrainy przez jakiś czas, rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił inwazję wojskową na kraj wczesnym rankiem w czwartek. Rosja przeprowadziła ataki powietrzne i rakietowe w różnych częściach kraju, w tym w pobliżu stolicy Kijowa, wysyłając swoje czołgi i wojska.

Na początku tego tygodnia Putin uznał niepodległość wspieranych przez Moskwę separatystycznych regionów na wschodzie kraju.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.