Melsvadumblių žudējimas – częste zjawiska przelewowe z wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jednak nie każdy wie, kiedy glony te są wyjątkowo niebezpieczne dla człowieka. Z tego powodu na jedenastu plażach w Lenkijoje obowiązuje zakaz kąpieli. Mówi o tym raport LNK.
Nuo anradienio Zabrania się pływania na jedenastej plaży Lenkijo. Zagrożenie dotyczy atrakcji turystycznych od Sopotu po Gdynię, wcześniej brzegi morskie znajdowały się na plażach Gdańska, jednak w miarę poprawy sytuacji zagrożenie zostało usunięte. Wszystkie te niedogodności – dēl žūdinčių melsvadumblių. Niemal co roku, szczególnie w okresie wakacyjnym, brzegi Morza Bałtyckiego są zalewane. Melsvadumbliai zaczyna kwitnąć, gdy woda nagrzeje się do 16-20 stopni, nie ma wiatru i od dawna nie padało.
„Primygtinai raginame nesimaudyti ten, gdzie jest to zabronione, bo jest niebieska woda. Mogą powodować problemy z oddychaniem, podrażniać wszy, a połykanie wody z błękitną wodą może prowadzić do poważnych zaburzeń układu pokarmowego” – ostrzegł Zbignewas Zawadzkis, przedstawiciel ds. epidemiologicznych stacja regionu gdańskiego.
Wszystkie raporty LNK – wideo:
Niebiesko-zielone algi, czyli sinice, należą do najstarszych organizmów na naszej planecie. Występują w wodach słonawych, wodach śródlądowych i swobodnie pływają w głębinach. Kiedy nie ma wiatru, na powierzchnię wody unoszą się błękitne pęcherzyki wody, a na powierzchni gromadzą się glony. Wyglądają wtedy jak wypłukane, galaretowate krople wody. Jeśli modlę się vandes telkinio jedu melsvadombliai, zaleca się całkowity zakaz dostępu. Maudymasis cyanobacterijomis zastosowany w wodzie może wywołać niepożądane reakcje organizmów – nawet jeśli nie występuje to naturalnie. Po wypiciu wody Tokio osoba może nawet stracić jelita, odczuwać ból brzucha, a niektórzy mogą zemdleć.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”