Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych: UE chce uprościć przyjmowanie uchodźców z Ukrainy – Polityka

UE chce stworzyć niebiurokratyczną procedurę przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Po specjalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE odpowiedzialna komisarz UE Ylva Johansson opowiedziała się w niedzielę wieczorem za uruchomieniem odpowiedniej dyrektywy UE z 2001 roku.

Jest to tak zwana Dyrektywa Masowego Napływu, która gwarantuje ochronę w UE dla uchodźców wojennych bez skomplikowanych procedur azylowych. Aktywacja tej dyrektywy znajduje również poparcie prezesa Rady Ministrów ds. Spraw Wewnętrznych UE, szefa francuskiego departamentu Géralda Darmanina.

[Alle aktuellen Entwicklungen zum Ukraine-Krieg lesen Sie hier in unserem Newsblog.]

Darmanin zapowiedział, że umieści tę kwestię w porządku obrad kolejnego regularnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE w czwartek. Ma nadzieję, że większość kwalifikowana uruchomi mechanizm. Johansson, który do tego czasu planuje przedstawić konkretną propozycję, powiedział na niedzielnym posiedzeniu, że większość ministrów głosowała za uruchomieniem dyrektywy. Nie wszyscy uważają, że to właściwy czas. Według Johanssona i Darmanina nie było jednak oporów przed przyjęciem Ukraińców.

Przeczytaj więcej o rosyjskim ataku na Ukrainę na Tagesspiegel Plus:

Przed spotkaniem w Brukseli niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) również opowiedziała się za niebiurokratycznym sposobem udzielania ochrony. Na zakończenie spotkania mówiła o „współpracy między wszystkimi państwami Unii Europejskiej”. „Tworzymy tę samą niebiurokratyczną procedurę przyjmowania uchodźców wojennych we wszystkich państwach członkowskich UE” – powiedziała. W obliczu rosyjskiego zagrożenia Europa zbliżyła się. „Wszystkie państwa UE są gotowe na przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy” – podkreślił Faeser.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen]

Dyrektywa z 2001 r. kontynuuje ideę, że w przypadku dużej liczby osób uciekających do UE przyznawany jest uproszczony status ochrony tymczasowej, aby uniknąć nadmiernego obciążenia organów azylowych. Niemiecka podstawa prawna mechanizmu została zaimplementowana w art. 24 ustawy o pobycie.

Dyrektywa przewiduje również solidarną dystrybucję osób szukających ochrony w Unii Europejskiej – temat kontrowersyjny w UE od lat, ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie do tej pory chciały przyjąć więcej uchodźców. Johansson podkreślił, że mechanizm solidarności dyrektywy jest dobrowolny. Według Faesera ochrona tymczasowa może być przyznana na okres do trzech lat. (odc)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *