NATO rozpoczyna rozmieszczanie „historycznych” sił w Europie Wschodniej

Zdjęcie Ints Kalnins (Reuters/Scanpix)

Po raz pierwszy w historii NATO rozmieszcza Siły Szybkiego Reagowania w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Oto kilka faktów i liczb dotyczących tego, co uważamy za najbardziej reagujące siły NATO.

Wdrożenie historyczne

Siły Szybkiego Reagowania o sile 40 000 są przeznaczone do rozmieszczania 365 dni w roku i reagowania w ciągu dwóch lub trzech dni od wystąpienia kryzysu bezpieczeństwa.

Wszystkie 30 członków NATO musi zgodzić się na aktywację częściowej i zrobili to w czwartek. Wojska nie zostaną jednak rozmieszczone na Ukrainie nienależącej do Sojuszu.

Państwa członkowskie co roku wzmacniają te siły swoimi oddziałami na zasadzie rotacji, a za ich ogólne dowództwo odpowiada Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO Europa. Obecny generał USA to Todd Wolters.

Wolters nazwał aktywację sił NATO historycznym momentem.

Jednostka, utworzona w 2002 roku w celu przyspieszenia zdolności reagowania NATO, składa się z sił lądowych, powietrznych, morskich i operacji specjalnych; mają na celu rozwiązywanie różnych problemów, w tym reagowanie w sytuacjach awaryjnych i ewakuację.

Oprócz ćwiczeń, Siły Szybkiego Reagowania były do ​​tej pory zaangażowane w różne misje bezpieczeństwa, w tym przyczyniając się do następstw igrzysk olimpijskich w 2004 r., takich jak zniszczenie huraganu Katrina w Stanach Zjednoczonych i katastrofalne trzęsienie ziemi w Pakistanie.

Dodatkowo część sierpnia 2021 r. pomogła w ewakuacji i przeniesieniu Afgańczyków i żołnierzy do Afganistanu.

Pilne Priakinis

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku i konfliktach na Bliskim Wschodzie do jednostki włączono siły specjalne, uważane za element najwyższej gotowości NATO.

Siły liczące 20 000 ludzi, znane jako Połączona Grupa Zadaniowa Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), są w rotacji. obecnie kierują nimi Francja, a od 2023 r. Niemcy.

Główna brygada, licząca około 5000 żołnierzy, składa się obecnie z połączonej jednostki francusko-niemieckiej, stacjonującej w Lille we Francji oraz żołnierzy hiszpańskich, portugalskich i polskich.

Wszystkie Siły Szybkiego Reagowania NATO są obecnie dowodzone przez Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Brukseli w Holandii.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie sprecyzował w piątek, dokąd zostaną wysłane Siły Szybkiego Reagowania. Według niego decyzja zależeć będzie od szefa wojskowego NATO.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.