Nie bądź globtroterem: jak się właściwie zachowywać – podróżuj

Mówią, że podróże kształcą, ale odrobina edukacji przed podróżą pomaga uniknąć popełnienia tych bardzo żenujących błędów. Czy wiedziałeś?

Po prostu bezmyślnie rozciągając nogi w Tajlandii, skąpiąc napiwków w USA, dając „kciuki w górę” na Wschodzie – lepiej tego nie robić. Osoby podróżujące powinny zapoznać się z lokalnymi konwencjami. Wybór poduszek tłuszczowych:

Wybierz nieodpowiednie powitanie
Uścisk dłoni czy pocałunek? przytulić czy cześć? Czy tylko lekkie skinienie głową? Istnieje wiele możliwości wyboru i przy powitaniu trudno nadrobić złe decyzje.
Wspaniałym tego przykładem jest „uścisk dłoni” ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy: kiedy po raz pierwszy spotkał się z cesarzem Japonii w 2009 roku, wyciągnął prawą rękę, aby uścisnąć dłoń i uścisnąć dłoń. cesarz podzielił się z nim z uśmiechem.

Niemcy są znani za granicą z mocnego „łamania kości” uścisku dłoni. Tylko: Nie robisz przy tym dobrego wrażenia, ale w najlepszym razie pozostawiasz punkty nacisku na drugą osobę.

Nieostrożny gest
W wielu krajach nadmierne gesty są nie tylko uważane za nieco niegrzeczne, ale także często źle rozumiane. Kto wie, że gest „kciuk w górę” oznacza „górę” w Niemczech i USA, ale w różnych krajach wschodnich odpowiada powszechnemu „piss off” (to wciąż piękne sformułowanie), a w Izraelu obowiązuje jako znak prostytucji?
Albo że bezwzględny gest w Polsce i Rosji tłumaczy się jako „pijany pijany”? A to tylko dwa z wielu przykładów, w których gesty prowadzą do nieporozumień.

Zła wskazówka
Niemiecka zasada dziesięciu procent jest poprawna w wielu krajach, ale nie wszędzie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracownicy polegają na napiwkach, może być dwa razy wyższy.

W innych krajach, takich jak Singapur czy Japonia, napiwki nie są w ogóle zwyczajowe i po prostu nie są akceptowane, ponieważ dobra obsługa jest czymś oczywistym. Jeśli dasz kelnerce protekcjonalny napiwek, pomyłka jest idealna. Lepiej: po zapłaceniu zostaw dyskretnie na stole.

Nie rozumiem toalet
Są potrzeby, które są takie same na całym świecie. Ale to nie dotyczy ich realizacji: Dlaczego więc w rogu tajskiej toalety znajduje się wiadro? Oczywiście na papier toaletowy. Nieużywanie go może spowodować kłopotliwe zalanie. A co zrobić, jeśli toalety publiczne nie są blokowane? Oczywiście zapukaj przed wejściem i nie używaj siły.
Jednym z najładniejszych błędów na świecie są japońskie kapcie toaletowe, które na przykład czekają przed karmiącą dziewczynką w restauracji. Nosi się je – jak sama nazwa mówi – ze względów higienicznych podczas chodzenia do łazienki i tylko tam. Oczywiście goście z Zachodu regularnie zapominają o wymianie ich na zwykłe buty i odkładaniu ich z powrotem na stół, ku rozczarowaniu japońskich gości.
Jest całkiem możliwe, że wspomniany użytkownik obuwia toaletowego ma również dużą plamę na spodniach, ponieważ chwycił przycisk prysznica na dole, próbując spłukać toaletę (uwaga: japońskie oznaczenie!).

Bądź (nie) punktualny
Spotkałeś miłych ludzi, a nawet zostałeś zaproszony na imprezę za granicą? Świetny! Nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedni czas przyjazdu. Jeśli pojawisz się punktualnie w Brazylii lub Indiach, masz dużą szansę na złapanie gospodarzy w cienkim podkoszulku lub w lokówki – a potem zostaniesz na chwilę sam. Bo spóźnienie do godziny to norma.
Kiedy już nauczysz się tej lekcji i zastosujesz ją do zaproszenia na kolację do Szwecji lub Szwajcarii, pojawi się zimne jedzenie i dotknięci gospodarze. Lepiej wcześniej dyskretnie zapytać o lokalną interpretację terminu „na czas”.

Pomyśl, że nie
dobrze przyjęty
Oczywiście fajnie jest rozmawiać o doświadczeniach z wakacyjnego kraju. Lub nawet zeskanuj okrążenie, jeśli wszystko nie zawsze idzie dobrze. Jednak większość niemieckich podróżników bezlitośnie nie docenia tego, ile osób uczy się niemieckiego za granicą – i dlatego też go rozumie.

We Włoszech, Belgii czy Holandii ludzie mogą być niechętni do samodzielnego używania skomplikowanej gramatyki niemieckiej. Ale to nie znaczy, że żrące uwagi na temat kraju i jego mieszkańców nie są zrozumiane. Wbrew wszelkim uprzedzeniom, nawet we Francji jest wiele osób, które mają solidną podstawową znajomość języka niemieckiego jako języka obcego.

Używaj określonych części ciała
lub pokaż
Czy szybko wyciągnąłeś z kieszeni drobne lewą ręką i za nie zapłaciłeś? Na Wschodzie iw Indiach jest to błąd, lewa ręka uważana jest tutaj za nieczystą. Logicznie rzecz biorąc, lewa ręka również nie jest używana przy stole.

Z kolei w Tajlandii nie należy wyciągać bosych stóp do nikogo, nawet do posągu Buddy – i lepiej nie zatrzymywać unoszącego się banknotu odważnym kopnięciem. Ponieważ król jest tam przedstawiony, można to interpretować jako obrazę majestatu.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.