Nie licz na Rosję: Scholz spodziewa się przerwania dostaw rosyjskiej ropy

Nie licz na Rosję
Scholz spodziewa się przerwania dostaw rosyjskiej ropy

Jeśli chodzi o gaz, Niemcy są już znacznie bardziej niezależne od Rosji niż jeszcze kilka miesięcy temu. Kanclerz Scholz również dąży do tego samego dla ropy. Ponieważ jego obawa, że ​​nie można polegać na Moskwie, dotyczy również dostaw ropy, Scholz powiedział Deutschlandfunk.

Z punktu widzenia kanclerza Olafa Scholza Niemcy muszą być przygotowane na to, że Rosja przestanie dostarczać ropę i gaz. „Od początku byłem bardzo pewien, że Rosja nie może liczyć na wypełnienie swoich zobowiązań, np. w zakresie dostaw gazu” – powiedziała kanclerz w „wywiadu tygodnia” dla Deutschlandfunk (DLF), który jest już w sieci. , został opublikowany. „I teraz przygotowujemy się na to, że równie trudna sytuacja może zaistnieć dla dwóch wschodnioniemieckich rafinerii, które są podłączone do rurociągu Drużba”.

W celu zabezpieczenia produkcji i dostaw paliw, oleju opałowego i innych produktów naftowych rząd federalny przejął kontrolę nad niemieckimi filiami rosyjskiego koncernu państwowego Rosnieft. Dotyczy to przede wszystkim rafinerii PCK w Schwedt nad Odrą w Brandenburgii, która rurociągiem Drużba odbiera rosyjską ropę i zaopatruje w paliwo dużą część północno-wschodnich Niemiec. Ale dotyczy to również rafinerii Leuna w Saksonii-Anhalt. Łatwiej jest zorganizować wsparcie lokalizacyjne, „ponieważ firma obsługująca tę lokalizację bardzo wcześnie zadbała o to, by mogła zorganizować swój import przez Polskę” – wyjaśnił Scholz w DLF.

„Gwarantowane miejsca pracy i płace”

Scholz zapowiedział, że rurociąg z Rostocku do Schwedt zostanie rozbudowany i zmodernizowany za 400 mln euro, aby mógł transportować więcej ropy do tamtejszej rafinerii. Aby zachować system, „zapewniamy teraz możliwość importu z Polski, być może nawet z Kazachstanu”, powiedział Scholz w DLF. Ponadto zorganizowano pomoc finansową na utrzymanie miejsc pracy w Schwedt.

Schwedt potrzebuje dużych inwestycji, powiedział Scholz w filmie zamieszczonym na jego koncie na Twitterze. Rząd federalny zapewnia, że ​​miejsca pracy i płace są bezpieczne, „nawet w przypadku trudności”. „Ale przede wszystkim, że są bezpieczne dostawy ropy, z Rostoku, a także z Polski”.

W piątek rząd federalny objął rafinerię nadzorem i zwolnił z odpowiedzialności byłego rosyjskiego operatora Rosnieft’. Do tej pory rafineria w Brandenburgii, na granicy z Polską, była zaopatrywana w rosyjską ropę rurociągiem Drużba, ale od października nie będzie już importowana. Rosnieft ma około 54% udziałów w rafinerii PCK, Shell około 37%. Rosyjska firma zapowiedziała, że ​​może wystąpić do sądu, aby zakwestionować decyzję rządu federalnego. W oświadczeniu Rosnieft nazwał ten ruch nielegalnym.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *