Nie tylko drewno białoruskie i rosyjskie traci międzynarodowe certyfikaty

Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Największa na świecie sieć certyfikacji produktów leśnych i drzewnych, FSC, cofa wszystkie certyfikaty w Rosji i na Białorusi oraz zakazuje wprowadzania do obrotu produktów leśnych. Cofane są również międzynarodowe certyfikaty dla firm pelletowych i biopaliwowych, a także dla papieru, z którego wytwarzana jest tektura.

Według portalu Biełsat cena zakupu jednego metra sześciennego drewna dla białoruskich producentów spadła już dwukrotnie. Firmy rozumieją, że produkty mogą pozostać w magazynach, ponieważ tradycyjni klienci nie kupią niczego bez certyfikatów.

Białoruś eksportuje rocznie drewno o wartości ponad miliarda dolarów. Eksport drewna jest jednym z głównych źródeł dochodów budżetowych.

Międzynarodowy Program Zrównoważonej Biomasy (SBP) również cofa certyfikaty białoruskim i rosyjskim firmom produkującym pellet i biopaliwa. Te firmy powinny zostać zamknięte.

W ostatnich latach władze Białorusi rozpoczęły budowę fabryk peletu. Dania, Holandia i Wielka Brytania aktywnie kupowały białoruskie drewno opałowe za pośrednictwem litewskich i polskich firm brokerskich. Także Japonia i Stany Zjednoczone.

Jednak po cofnięciu certyfikatów przez międzynarodową jednostkę certyfikującą lasy FSC, podobne ograniczenie wprowadza międzynarodowa jednostka certyfikująca SBP dla białoruskich i rosyjskich firm produkujących pellet i biopaliwa.

Na Białorusi może zostać zamkniętych ponad 40 firm z tego sektora. Według SBP, 42 fabryki pelletu na Białorusi posiadają certyfikaty.

Ponadto pelet i podobne biopaliwa, w przeciwieństwie do produktów z drewna, są prawie niemożliwe do przekierowania do innych krajów, takich jak Azja czy Bliski Wschód. Kotły na pelety są popularne tylko w rozwiniętych krajach zachodnich, ale firmy w tych krajach kupują pelety tylko od producentów posiadających certyfikat SBP.

Certyfikacja przeprowadzana jest przez akredytowanych audytorów FSC zgodnie z normami krajowymi lub międzynarodowymi. Certyfikat wydawany jest zwykle na 5 lat, a zgodność organizacji z wymaganiami certyfikacyjnymi jest sprawdzana corocznie.

W międzynarodowy system certyfikacji zaangażowane są również firmy produkujące papier do produkcji tektury. Im też cofnięto certyfikaty.

Litewskie firmy twierdzą, że otrzymały już informacje od swoich zagranicznych partnerów, że od połowy marca lub na początku kwietnia papier podrożał. Oznacza to, że produkowane przez nich kartonowe opakowania będą droższe.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.