Niemcy i Polska chcą ściśle ze sobą współpracować

Peter Altmaier i Jadwiga Emilewicz, Minister Gospodarki i Technologii

Minister gospodarki Altmaier i minister gospodarki i technologii Jadwiga Emilewicz chcą zintensyfikować współpracę między swoimi krajami.


(zdjęcie: dpa)

Warszawa Niemcy i Polska chcą ściśle współpracować w dziedzinie szkolenia zawodowego i technologii. Poinformował o tym federalny minister gospodarki Peter Altmaier (CDU) w czwartek po spotkaniu z polskim ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim w Warszawie.

Obie strony chciały zintensyfikować stosunki gospodarcze. „Mamy ogromny potencjał wzrostu, który możemy wykorzystać dzięki lepszej współpracy” – powiedział Altmaier. Handel między Polską a Niemcami osiągnął w 2017 roku rekordowy wolumen prawie 111 mld euro.

Altmaier powiedział, że wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie około pięciu procent daje niemieckim inwestorom zaufanie. Ale Niemcy również stają się coraz bardziej atrakcyjne dla polskich firm. „Jestem pod ogromnym wrażeniem liczby wysoko wykwalifikowanych polskich pracowników, którzy mają doświadczenie zawodowe w Niemczech” – powiedział Altmaier, który w 2019 roku chce zorganizować polsko-niemiecki szczyt biznesowy dla firm.

Według szacunków Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) w Warszawie od 1000 do 1500 polskich firm ma filie w Niemczech. Finansowany z funduszy federalnych Germany Trade and Invest (GTAI) ma jeszcze większą liczbę z około 1800 firmami. Większość z nich działa w sektorach transportu i logistyki, budownictwa, żywności i obróbki metali.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Przed kontynuowaniem podróży do Holandii Altmaier nadal miał w programie spotkania w ministerstwach cyfryzacji i energetyki.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *