Niemcy w środku: to cena benzyny i oleju napędowego w reszcie EuropyBenzyna i olej napędowy były ostatnio tańsze na niemieckich stacjach benzynowych lub mniej więcej tak drogie, jak w większości krajów sąsiadujących z UE. − Obraz ikony: dpa

Benzyna i olej napędowy były ostatnio tańsze na niemieckich stacjach benzynowych lub mniej więcej tak drogie, jak w większości krajów sąsiadujących z UE.

20 czerwca kierowcy w Niemczech płacili średnio 1,97 euro dziennie za litr Super E5 i 2,06 euro za litr oleju napędowego, poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Może Cię również zainteresować:
– Lindner przed utrzymaniem zniżki na bak i bilet w wysokości 9 euro

W porównaniu z bezpośrednimi sąsiadami Niemiec paliwo premium o jakości E5 (lub Eurosuper 95) było tego dnia niższe tylko w Polsce (1,70 euro), Czechach (1,93 euro) i Luksemburgu (1,94 euro). Olej napędowy był też tańszy w Polsce (1,69 euro), Czechach (1,93 euro) i Luksemburgu (2,00 euro) niż w Niemczech.

Diesel kosztuje w Szwecji ponad 2,50 euro

W czasie wakacji wiele rodzin planuje wakacyjne wyjazdy samochodem lub przyczepą stacjonarną do krajów Europy Południowej. Jeśli jeździsz na przykład w Chorwacji, możesz spodziewać się nieco niższych cen paliwa niż w Niemczech – zmierzonych 20 czerwca 2022 r. Litr E5 kosztował tam 1,83 euro, litr oleju napędowego 1,84 euro. Na Węgrzech (E5: 1,23 euro; olej napędowy: 1,47 euro) tankowanie było również znacznie tańsze niż w Niemczech. Z kolei w Hiszpanii (E5: 2,14 euro; diesel: 2,08 euro) i we Włoszech (E5: 2,06 euro; diesel: 2,01 euro) ceny benzyny były wyższe niż w Niemczech, a ceny oleju napędowego były na tym samym poziomie co w Niemcy. Osoby przeprowadzające się na północ do Szwecji muszą zapłacić znacznie więcej niż w Niemczech: litr E5 kosztował tam 20 czerwca 2022 2,16 euro, a litr oleju napędowego 2,53 euro.

Obniżenie podatków energetycznych jako powód

Powodem relatywnie niskich cen paliw w Niemczech jest prawdopodobnie czasowa obniżka podatku energetycznego od paliw od 1 czerwca, stwierdzili statystycy. Jeszcze 30 maja benzyna premium była droższa w sąsiednich krajach UE niż w Danii i Holandii niż w Niemczech, a olej napędowy tylko w Danii, podały władze. Obniżka podatku od paliwa, w tym VAT, wynosi 35,2 centa za super i 16,7 centa za olej napędowy. Ale nie wszystko dotarło do konsumentów.

Według statystyków ceny benzyny na stacjach paliw w czerwcu były niższe niż przed obniżką podatku energetycznego od paliw: na dzień 31 maja E5 nadal kosztował 2,21 euro za litr. Z kolei olej napędowy był nieco droższy niż 31 maja. W tym czasie litr kosztował 2,04 euro.

Statystycy opierają informacje na danych z Komisji Europejskiej oraz Jednostki ds. Przejrzystości Rynku Paliwowego Federalnego Urzędu Antymonopolowego. − dpa

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.