Niemcy zapewnią Ukrainie ponad miliard dolarów wsparcia militarnego. euro

Środki zostaną uwzględnione w tegorocznym Szacunkach Uzupełniających.

W sumie, biorąc pod uwagę inne kraje, Berlin zdecydował się zwiększyć swoje międzynarodowe wsparcie w sektorze obronnym „do 2 mld. Rzeczniczka rządu powiedziała AFP, że „większość tej sumy przeznaczyła na pomoc wojskową dla Ukrainy”.

Te 2 miliardy euro wsparcia trafi „głównie na Ukrainę”, potwierdził na portalu społecznościowym Twitter minister finansów Christian Lindner.

Ukraina będzie musiała wykorzystać środki głównie na sfinansowanie zakupu sprzętu wojskowego.

Ostatnio Ukraina i niektóre kraje UE, takie jak Polska i kraje bałtyckie, coraz częściej krytykują brak poparcia dla tzw. dostaw broni z Berlina do Kijowa.

W tym tygodniu Kijów odrzucił wizytę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, byłego ministra spraw zagranicznych, który niedawno przyznał się do „błędów” co do zbyt miękkiego stanowiska Moskwy w przeszłości. W Niemczech ruch ten był powszechnie postrzegany jako dyplomatyczny ukłon.

Główny doradca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że Kijów nie może się doczekać wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza i obietnicy Berlina dostarczenia Ukrainie większej ilości broni, tłumacząc odmowę przyjęcia niemieckiej głowy państwa.

Kanclerz zaznaczył jednak, że w najbliższym czasie nie planuje wizyty na Ukrainie.

Pan Scholz znalazł się ostatnio pod rosnącą presją, aby zwiększyć swoje poparcie dla Ukrainy.

We własnym kraju był krytykowany za niechęć do wysyłania ciężkiej broni na Ukrainę, pomimo radykalnej zmiany niemieckiej polityki obronnej wywołanej rosyjską inwazją.

Krytycy kilku innych światowych przywódców, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Kijowie, zostali zapytani, dlaczego sam Scholz nie złożył takiej wizyty.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrius Melnyk powiedział, że podróż Scholza do Kijowa będzie stanowić „silny sygnał”, a opozycja CDU wezwała go do „rozwiązania sytuacji”.

Nawet członek koalicji rządzącej Scholz, Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP Partii Liberalnej, w wywiadzie dla dziennika gospodarczego Handelsblatt w poniedziałek wezwała Scholz do „zaczęcia korzystania ze swoich uprawnień przywódczych”.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pod rosnącą presją delegacja niemiecka wyjechała na Ukrainę

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.