Noc wojny w skrócie: detonacja krążownika rakietowego „Moskwa” – Zachód masowo zbroi Ukrainę

Noc wojny w skrócie
Eksplozja krążownika rakietowego „Moskwa” – Zachód masowo uzbraja Ukrainę

Według źródeł ukraińskich nasilają się działania wojsk rosyjskich na wschodzie i południu kraju. Próbowali odrobić straty, ostrzał i ataki artyleryjskie trwały, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij w nagraniu wideo z dnia na dzień. Wkrótce spodziewana jest poważna ofensywa rosyjska. Stany Zjednoczone i Unia Europejska, w tym Niemcy, chcą więc masowo uzbroić Ukrainę. Fakt, że prezydent Frank-Walter Steinmeier nie został zaproszony przez ukraińskie kierownictwo, wywołał jeszcze większe nieporozumienia i krytykę. Noc wojny w skrócie:

Rosjanie donoszą o zdobyciu portu Mariupol

Według rosyjskich wojskowych port w w dużej mierze zniszczonym ukraińskim mieście Mariupol jest teraz w pełni pod ich kontrolą. Port handlowy został „wyzwolony” przez ukraińskich bojowników z Azowa, powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov. Pozostałe wojska ukraińskie są „zablokowane i pozbawione możliwości ucieczki z okrążenia”. Nie było tego potwierdzenia ze strony ukraińskiej. Według amerykańskiego instytutu badań wojennych Institute for the Study of War, wojska rosyjskie „prawdopodobnie” podbiją miasto w nadchodzącym tygodniu, jak to zostało zapowiedziane z dnia na dzień.

Ewakuacja krążownika rakietowego „Moskwa”

Według doniesień z Moskwy załoga rosyjskiego krążownika rakietowego „Moskwa” („Moskwa”) została tymczasem uratowana. Okręt Floty Czarnomorskiej został poważnie uszkodzony w wyniku „detonacji amunicji w następstwie pożaru”, podała w nocy rosyjska agencja prasowa Tass, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony. Kilka godzin wcześniej z Kijowa poinformowano, że krążownik rakietowy został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową. Uważa się, że okręt wojenny ma załogę ponad 500 marynarzy, według ukraińskich źródeł.

Na północy dominują Ukraińcy

Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie podobno pozostawiły duże ilości niewybuchów na północy kraju. Zełenski powiedział, że w okolicy znajdują się dziesiątki tysięcy niewybuchów lub min. Rozminowywanie trwa. Obecna sytuacja militarna nie różni się znacząco od tej z ostatnich kilku dni. Wojska rosyjskie zintensyfikowały swoje działania na wschodzie i południu.

Zachodnia broń Ukraina

Biorąc pod uwagę oczekiwaną ofensywę rosyjską na dużą skalę na wschodzie Ukrainy, Stany Zjednoczone i UE wspólnie zapewniają ponad 1,2 mld euro na dostawy broni do Kijowa. Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie do 800 milionów dolarów dodatkowej broni i amunicji. Należą do nich artyleria, pojazdy opancerzone i śmigłowce. Prezydent USA Joe Biden powiedział po rozmowach z Zełenskim, że nowe dostawy powinny wspierać Ukrainę, zwłaszcza biorąc pod uwagę budzący obawy atak na dużą skalę w regionie Donbasu.

Nowa krytyka zaproszenia prezydenta federalnego Steinmeiera

Podczas gdy Niemcy nadal wspierają Ukrainę, trwa krytyka odmowy zaproszenia przez Ukrainę prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. „Prezydentem federalnym są Niemcy. I dlatego jego zaproszenie od prezydenta Selenskyja jest zaproszeniem z Niemiec” – powiedział wicekanclerz Robert Habeck gazetom z grupy medialnej Funke. „Niestety muszę to ująć w ten sposób: strona ukraińska popełniła dyplomatyczny błąd”. Zełenskij powiedział w środę wieczorem, że nie było próśb o wizytę prezydenta federalnego. Zielony polityk Habeck, zapytany, czy on lub kanclerz Olaf Scholz odwiedziliby Ukrainę: „Teraz wszyscy powinniśmy się upewnić, że rozwiążemy problem i nie będziemy go pogarszać. Dlatego wynaleziono telefony”. Tymczasem, według amerykańskiego portalu informacyjnego „Politico”, Stany Zjednoczone mogą chcieć wysłać do Kijowa wysokiego rangą przedstawiciela.

Selenskyj chwali Polskę i kraje bałtyckie

Prezydent Ukrainy tymczasem pochwalił Polskę, Łotwę, Litwę i Estonię za ich zaangażowanie na rzecz jego kraju. Wizyta prezydentów „czterech zaprzyjaźnionych państw Ukrainy” w środę była pożyteczna i owocna – powiedział Zełenski. To prezydenci tych krajów pomagali Ukrainie od samego początku, nie wahali się dostarczać broń do Kijowa i nie mieli wątpliwości co do sankcji wobec Rosji. Obiecali Kijowowi dodatkową pomoc wojskową i humanitarną oraz zobowiązali się pracować na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE.

Krytyka dostaw broni

Premier Saksonii Michael Kretschmer ostro wypowiedział się przeciwko niemieckim dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. „Przekroczylibyśmy linię, gdybyśmy dostarczyli czołgi lub samoloty, a nawet stworzyli strefę zakazu lotów. Ta linia musi zostać utrzymana” – powiedział „Rheinische Post” polityk CDU. Niemcy dużo robią, ale nie mogą iść na wojnę.

Rosyjskie zarzuty tortur przeciwko Ukrainie

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wściekle zareagował na aresztowanie prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na Ukrainie i postawił poważne zarzuty Kijowowi. „Niektóre potwory nazywające siebie »rządem ukraińskim« mówią, że chcą wydobyć zeznanie od Wiktora Medwedczuka, potępić go »szybko i sprawiedliwie«, a następnie wymienić ich na więźniów” – napisał Miedwiediew na swoim kanale Telegram. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła Kijów o stosowanie tortur – nie przedstawiając żadnych dowodów.

To będzie ważne dzisiaj

  • W Berlinie trwa dyskusja na temat dostaw ciężkiej broni z Niemiec na Ukrainę.
  • Co więcej, podróż niemieckich polityków do ukraińskiej stolicy budzi nieustanną debatę.

Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.