Noc wojny w skrócie: ofensywa rosyjska pod Kijowem – naloty niedaleko Polski

Noc wojny w skrócie
Ofensywa rosyjska pod Kijowem – naloty niedaleko Polski

Ofensywa rosyjska na Kijów odniosła „częściowe sukcesy” – potwierdziły to nawet władze ukraińskie. Wydaje się, że wojska Putina zapuszczają się coraz dalej na zachód. Zełenskij potępia porwanie burmistrzów. Wojenna noc w mgnieniu oka i spojrzenie na dzień.

W wojnie Rosji z Ukrainą stolica Kijowa ponownie znalazła się w centrum uwagi. Odnotowano również inne naloty z zachodu kraju, niedaleko granicy z Polską. W międzyczasie wyjaśniono obawy związane z nuklearną ruiną Czarnobyla i reaktorem badawczym we wschodniej Ukrainie.

Ukraina: rosyjskie ofensywy pod Kijowem kończą się „częściowo”

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie ofensywy miały miejsce w okolicach Kijowa, na północnych granicach miasta pod Sasymią i na południu pod Wyszeńskimi. W niektórych obszarach te ofensywy były częściowo skuteczne. W stołecznym Kijowie alarmy antywłamaniowe uruchomiły się co najmniej trzy razy w sobotę wieczorem. Według CNN w sobotni poranek z daleka słychać było w mieście „minuty” ostrzału.

Nowe naloty także na zachodniej Ukrainie

Strategiczne bombowce rosyjskich sił powietrznych podobno użyły pocisków manewrujących w miastach Łuck, Iwano-Frankiwsk i Dniepr. Łuck i Iwano-Frankiwsk leżą na północ i południe od Lwowa, niedaleko granicy z Polską. W piątek wieczorem Rosja przedłużyła ataki na zachodnią Ukrainę. Zgłoszono również ataki rakietowe z Mikołajowa na południu Ukrainy. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Według ukraińskich informacji wojskowych wojska rosyjskie próbują zablokować miasto Czernihów w północno-wschodniej Ukrainie od południowego zachodu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że główny wodociąg w Czernihowie został uszkodzony w wyniku ostrzału. W rezultacie prawie 280-tysięczne miasto pozbawione było wodociągu.

Zełenski: porwanie przez burmistrza „oznaki słabości”

W przemówieniu wideo Zełenskij zażądał uwolnienia burmistrza okupowanego przez wojska rosyjskie miasta Melitopol. Naciski na burmistrzów lub ich „fizyczna eliminacja” nie pomogą Rosji przejąć kontroli nad ukraińskimi miastami. Takie podejście jest „oznaką słabości” ze strony Rosji. Kijów poinformował w piątek, że porwany został mer Melitopola na południu Ukrainy Iwan Fiodorow. Nie udało się tego zweryfikować niezależnie. Film pokazywał zakapturzonych ludzi wyprowadzających mężczyznę z centralnego budynku.

Biden: Musimy zapobiec III wojnie światowej

Według prezydenta Joe Bidena, aby uniknąć „trzeciej wojny światowej”, należy zapobiec bezpośredniej konfrontacji wojskowej na Ukrainie między wojskiem amerykańskim a rosyjskim. Wojskowi USA i partnerzy NATO zjednoczą się i będą bronić „każdego centymetra kwadratowego” terytorium sojuszu „z pełną siłą”, napisał Biden na Twitterze. „Ale nie pójdziemy na wojnę z Rosją na Ukrainie. Bezpośrednią konfrontacją między NATO a Rosją jest III wojna światowa – i coś, czemu musimy przeciwdziałać” – napisał Demokrata. Ukraina nie jest członkiem NATO.

Część energii elektrycznej ze starej elektrowni jądrowej w Czarnobylu znów działa

W dawnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu technikom udało się naprawić część linii energetycznych. Poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu, powołując się na ukraińskiego operatora. W środę przerwano zasilanie do chłodzenia elementów paliwowych. MAEA nie zauważyła jednak żadnych problemów z bezpieczeństwem. Generatory awaryjne dostarczają tam prąd. Mimo trudnej sytuacji udało się dostarczyć więcej oleju napędowego.

Według zniszczeń ośrodka badawczego w Charkowie: brak wzrostu promieniowania

Zielone światło pojawiło się po tym, jak Ukraina poinformowała o kolejnym zbombardowaniu ośrodka badań jądrowych we wschodnioukraińskim mieście Charkowie. Według oświadczenia ukraińskiego parlamentu w sprawie sytuacji w obiektach jądrowych nie stwierdzono żadnych szkód, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo radiacyjne. Przywrócono również zasilanie systemów związanych z bezpieczeństwem. W piątek wieczorem armia rosyjska oskarżyła siły ukraińskie o „wysadzenie” budynku ośrodka badawczego w celu „ukrycia badań jądrowych”.

Francja: Możliwe są nowe ograniczenia dla Moskwy w Interpolu

Francja uważa, że ​​możliwe jest zablokowanie dostępu Rosji do mechanizmów Interpolu po wprowadzeniu ograniczeń dla rosyjskich śledczych. Rosyjskie władze nie mogą już wysyłać wniosków bezpośrednio do krajów członkowskich, a jedynie za pośrednictwem siedziby Interpolu. Postanowiono zapobiec nadużyciom systemu otaczającego wojnę na Ukrainie. Francuskie ministerstwo poinformowało w piątek, że istnieją już podejrzenia o kilka z tych prób nadużyć.

To będzie ważne w sobotę

Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock chce dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców wojennych w Mołdawii, na granicy z Ukrainą. Polityk Zielonych przed wyjazdem powiedział, że chce bezpośrednio wyrobić sobie pogląd, jak Niemcy mogą jeszcze wszechstronniej wesprzeć Mołdawię w tej wyjątkowej sytuacji. „Nie pozwolimy, aby fale wstrząsów wywołanych przez Rosję rozprzestrzeniły się na inne kraje w Europie”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.