Noc wojny w skrócie: Selenskyj: Bitwa o Siewjerodoneck rozstrzyga Donbas – Polska krytykuje Scholza

Noc wojny w skrócie
Zełenskij: Bitwa o Siewjerodoneck decyduje o Donbasie – Polska krytykuje Scholz

Bitwa pod Siewierodonieckiem trwa. Dla prezydenta Zełenskiego bitwa o miasto na wschodzie Ukrainy jest kluczowa dla walki o Donbas. Tymczasem polski prezydent skrytykował Scholza i Macrona za rozmowy telefoniczne z przywódcą Kremla Putinem.

Znaczna część Siewierodoniecka w rosyjskich rękach

Prezydent Zełenskij określił bitwę pod Siewżherodonieckiem jako punkt zwrotny dla walk na wschodzie kraju. „Syeverodonieck pozostaje epicentrum starć w Donbasie” – powiedział w przekazie wideo. Armia ukraińska zadaje tam przeciwnikowi znaczne straty. „To bardzo brutalna i trudna bitwa. Być może jedna z najtrudniejszych w tej wojnie… Pod wieloma względami los naszego Donbasu zostanie tam rozstrzygnięty”.

Po ciężkich walkach armia rosyjska kontroluje większość Siewierodoniecka. Poinformował o tym gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajday na swoim kanale Telegram. „Jeśli chodzi o strefę przemysłową, to tam są nasi obrońcy. Ale walki toczą się nie tylko w strefie przemysłowej – walki toczą się w mieście.” Sytuacja w strefie przemysłowej nie jest jednak taka jak w mieście Mariupol, gdzie walki toczyły się bezpośrednio pod zakładami Azovstal. „Na dzień dzisiejszy nie ma niebezpieczeństwa okrążenia” – powiedział Hajdaj.

Prezydent RP krytykuje Scholza i Macrona

Tymczasem prezydent Polski Duda skrytykował kanclerza Scholza i prezydenta Francji Macrona za kontynuowanie rozmów z Putinem. „Te rozmowy są bezcelowe” – powiedział Duda w wywiadzie dla „Bild”. Sytuacja jest podobna do sytuacji Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. „A czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej?” – zapytał Duda. – Czy ktoś powiedział, że musi zachować twarz? Że trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie było to upokarzające dla Adolfa Hitlera? Nie zna tych głosów.

Ukraina i Rosja zamieniają się kolejnymi ciałami

Według władz Kijowa Ukraina i Rosja przekazały drugiej stronie ciała 50 żołnierzy. Według ukraińskiego Ministerstwa Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych w Kijowie, wśród zabitych Ukraińców znalazło się 37 „bohaterów”, którzy brali udział w obronie zakładu Azowstal. Bojownicy utrzymywali fort huty Azowstal w Mariupolu, dopóki Kijów nie opuścił miasta w maju. Według źródeł ukraińskich do wymiany doszło na linii frontu w obwodzie zaporoskim na południu kraju.

Władze zgłaszają śmierć cywilów w Doniecku

Według władz kilku cywilów zginęło lub zostało rannych podczas ataków na ukraińskie tereny. Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko oskarżył Rosję o zabicie czterech osób i zranienie pięciu w rządowej części regionu na wschodzie kraju. „Sytuacja pozostaje trudna. Linia frontu jest stale pod ostrzałem” – powiedział Kyrylenko. Armia ukraińska wspomniała o siedmiu odpartych rosyjskich atakach w Donbasie. Zginęło 31 myśliwców, a kilka pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych. Armia rosyjska zniszczyła podczas bombardowania ukraińskich terenów około 20 domów, a także dwie szkoły i stację kolejową. Informacje nie podlegają niezależnej weryfikacji.

Ukraiński wysłannik czeka na status kandydata do UE

Po rozmowach w Berlinie specjalny wysłannik Zełenskiego ds. perspektyw członkostwa w UE wyraził przekonanie, że jego kraj uzyska status kandydata do UE. Jeśli Komisja Europejska wyda odpowiednie zalecenie w nadchodzącym tygodniu, zakłada, że ​​27 państw członkowskich wyrazi zgodę na szczycie w Brukseli w dniach 23-24 czerwca, powiedział minister rozwoju regionalnego Oleksiy Tschernyschow. Czeka też na zgodę Niemiec. Jak dotąd rząd federalny był niechętny. Od statusu kandydata do członkostwa w UE mija zwykle kilka lat.

Moskwa krytykuje członków Rady Arktycznej

Z powodu wojny Rosja pozostaje izolowana w Radzie Arktycznej. „Zamierzamy w ograniczonym zakresie wznowić nasze prace w Radzie Arktycznej nad projektami, które nie obejmują udziału Federacji Rosyjskiej” – powiedzieli pozostali członkowie, Szwecja, Dania, Finlandia, Islandia, Kanada, Norwegia i Stany Zjednoczone. Na początku marca rządy państw ogłosiły, że zawieszają swój udział w pracach Rady. Rosja obecnie przewodniczy Radzie Arktycznej. Organizacja uznawana jest za najważniejsze forum współpracy w regionie wokół Bieguna Północnego. Niemcy mają status obserwatora. „Decyzje podjęte w imieniu Rady Arktycznej, które są podejmowane bez naszego kraju, są bezprawne i naruszają zasadę pożądanego konsensusu” – skrytykował rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow.

Przynosi dzień

  • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Berlinie z kanclerzem Scholzem i minister obrony Christine Lambrecht.
  • Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach przebywa w podróży na Ukrainę. Polityk SPD chce tam spotkać się z ministrem zdrowia Ukrainy. Interesuje go między innymi to, jak można lepiej opiekować się rannymi osobami.
  • Wizyta w Polsce Federalnego Ministra Rolnictwa Cema Özdemira. Chodzi o konsekwencje wojny na Ukrainie dla zaopatrzenia w żywność.

Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *