Noc wojny w skrócie: Ukraina atakuje „wysokiej wartości” cele – Rosja popiera północ?

Noc wojny w skrócie
Ukraina atakuje „wysokiej wartości” cele – Rosja wycofuje się na północ?

Kraje UE stworzyły fundusz solidarności, aby zapewnić wsparcie finansowe Ukrainie. Decydują o tym szefowie państw i rządów na szczycie w Brukseli. Z powodu wojny z rosyjską agresją Ukraina doświadcza ogromnych zniszczeń i strat – powiedział w oświadczeniu. Należy pomóc krajowi na bieżące wydatki, ale także „po zakończeniu rosyjskiego ataku na odbudowę demokratycznej Ukrainy”. Podobnie jak wcześniej Stany Zjednoczone, UE oficjalnie oskarżyła Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie. Na Ukrainie walki trwały przez całą noc. Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie wystrzeliły rakiety na cele wojskowe w pobliżu miasta Dniepr. Po maratonie szczytu NATO, UE i grupy siedmiu głównych demokratycznych potęg gospodarczych (G7) w Brukseli prezydent USA Joe Biden odwiedzi w piątek Polskę.

Pomoc UE ​​dla Ukrainy

Ma zostać zorganizowana konferencja darczyńców, która ma zasilić Fundusz Solidarności dla Ukrainy. Do udziału zapraszani są również partnerzy międzynarodowi. Przewodniczący Rady UE Charles Michel mówił o Funduszu Solidarności po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w zeszłym tygodniu. Powiedział, że Ukraina potrzebuje dostępu do międzynarodowej płynności, aby sfinansować import artykułów pierwszej potrzeby i sprzętu wojskowego.

Ukraina sygnalizuje wycofanie części rosyjskich wojsk

Według ukraińskich sił zbrojnych część wojsk rosyjskich wycofała się z północno-wschodniej Ukrainy po ciężkich stratach. Poinformował o tym ukraiński Sztab Generalny w swoim raporcie sytuacyjnym. Obserwujemy więc wycofywanie się niektórych jednostek rosyjskich za granicę rosyjską po utracie ponad połowy siły roboczej. Na obszarach rosyjskie jednostki nadal blokowałyby drugie co do wielkości miasto Charków i główne miasto Sumy. W Izium w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie przygotowują się do nowej ofensywy. Częściowo Moskwie udaje się utrzymać połączenie lądowe między rosyjskim regionem Rostów na granicy z Ukrainą a przyłączonym do Rosji Półwyspem Krymskim.

Przeczytaj tutaj, jak Ukraina odzyskuje swoje miasta

Ataki rakietowe w pobliżu Dniepru

Według źródeł ukraińskich siły rosyjskie dwukrotnie wystrzeliły rakiety w nocy na jednostkę wojskową w pobliżu miasta Dniepr. Budynki jednostki ukraińskiej zostały mocno zniszczone i wybuchły dwa pożary – poinformowała na Facebooku regionalna administracja wojskowa. Dnipro znajduje się w środkowej Ukrainie i do tej pory zostało w dużej mierze oszczędzone przed atakami.

Ukraina atakuje „wysokie” cele

Według brytyjskiego wywiadu siły ukraińskie zaczęły atakować cele o dużej wartości na obszarach pod kontrolą Rosji. Wśród nich jest desantowiec lub skład amunicji w mieście Berdiańsk, według aktualizacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony, powołującej się na informacje wywiadowcze. Ukraiński Sztab Generalny informuje, że zniszczył desantowiec Saratow podczas ataku na port miasta Berdiańsk, zajęty przez jednostki rosyjskie. Uszkodzone zostały jeszcze dwa takie okręty: „Cezar Kunikow” i „Nowoczerkask”. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Agencja Energii Atomowej zaniepokojona bitwami w Czarnobylu

Po kilku pożarach lasów wokół ruin atomowych w Czarnobylu możliwe zamachy bombowe w okolicy budzą teraz nowe obawy dotyczące bezpieczeństwa obiektu. Rosyjskie siły ostrzeliwały ukraińskie punkty kontrolne w mieście Sławutycz, powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, powołując się na informacje z ukraińskiej agencji dozoru jądrowego. Według Kijowa zagraża to „domom i rodzinom personelu operacyjnego, który zapewnia bezpieczeństwo jądrowe i radioaktywne” w starej elektrowni jądrowej, a także rotacji nowych pracowników. Informacje nie mogą być niezależnie potwierdzone.

Prezydent Ukrainy: Miliony ludzi zasługują na medal

W swoim nocnym przekazie wideo Zełenski podziękował obywatelom Ukrainy za opór wobec inwazji rosyjskiej, która rozpoczęła się miesiąc temu. Powiedział, że od 24 lutego ukraińscy obrońcy wszędzie zatrzymywali wroga. Miliony Ukraińców, którzy zrobiliby wszystko dla zwycięstwa i pokoju Ukrainy, zasługują na medale. NATO chce nadal dostarczać Ukrainie pociski ziemia-powietrze i broń przeciwpancerną. Mimo naglących apeli Zełenskiego 30 krajów NATO nie dostarczy czołgów ani samolotów. „Istnieje granica, nie chodzi o to, by stać się stroną wojny” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli.

Dalsza debata na temat bojkotu rosyjskiej energii

Przewodniczący Komisji Europy Bundestagu, zielony polityk Anton Hofreiter, wzywa do natychmiastowego embarga energetycznego wobec Rosji. „Każdego dnia przekazujemy do Moskwy setki milionów euro. Dzięki temu państwo rosyjskie i jego aparat wojskowy mogą funkcjonować” – powiedział portalowi informacyjnemu „The Pioneer”. Rezygnacja z dostaw rosyjskiej energii doprowadziłaby do „umiarkowanej recesji”. Nie podziela jednak oceny kanclerza Olafa Scholza i wicekanclerza Roberta Habecka, że ​​szkody gospodarcze i społeczne dla Niemiec byłyby zbyt duże, powiedział Hofreiter.

Doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański uważa również, że zamrożenie europejskiego importu rosyjskiej ropy i gazu jest nieuniknione. Zachód musi uniemożliwić Moskwie obejście sankcji wobec Rosji, powiedział Rodniański w programie ZDF „Maybrit Illner”. Wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki powiedział Editorial Network Germany (RND), że Niemcy powinny ponownie bardziej polegać na węglu brunatnym i energii jądrowej, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

To będzie ważne dzisiaj

  • Prezydent USA Biden spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby pożegnać się z Brukselą.
  • Następnie leci do Polski, kraju NATO, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą. Do tej pory do Polski wjechało około 2,2 mln ukraińskich uchodźców, a większość tam pozostała.
  • Biden chce tylko wiedzieć o akcji humanitarnej mającej na celu wsparcie uchodźców w przygranicznym Rzeszowie.
  • Spotka się też z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce i pojedzie do stolicy, Warszawy, na rozmowy z polskimi przywódcami.

Wszystkie inne wydarzenia dnia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *