Norweska gwiazda teatralna Jo Strømgren przedstawia Litwinom nowy spektakl taneczny

Urodzony w Norwegii Jo Strømgren (ur. 1970) jest jednym z najsłynniejszych choreografów w Skandynawii. Swoją pracą intensywnie podróżuje po świecie i tworzy spektakle w 64 krajach na całym świecie. Zdobył liczne nagrody w czasie swojej wieloletniej, wielopłaszczyznowej pracy, także za granicą: w Szwajcarii, Słowenii, Polsce, Włoszech, Serbii, Kubie i Iranie. Po raz pierwszy przyjechał na Litwę w 1998 roku.

„Litwa była z nami od pierwszej wizyty w kinie Pergalė 22 lata temu, kiedy jeszcze nie było tam żadnego kasyna. Od tamtej pory wracamy tam prawie co roku. „Utrzymanie tak długich relacji jest ważne. Podróżowanie do Paryża, Nowego Jorku i Londynu jest zabawne i ważne, ale nigdy nie przyjaźniłem się z takimi miejscami jak to. Litwa to dla mnie długa przyjaźń”, mówi Jo Strømgren przed Wycieczka „Made in Oslo”.

Spektakl taneczny „Made in Oslo”, który odbył się 2 kwietnia. zostanie zaprezentowany w nowej sali Narodowego Teatru Dramatycznego Litwy, składa się z trzech części. Te utwory taneczne zostały stworzone przez Oslo Dance Ensemble, który od ponad trzech dekad jest najpopularniejszym norweskim zespołem tanecznym. Paradoksalnie trupa nigdy nie występowała za granicą. „Kiedy zespół został zamknięty w 2018 roku, pojawiła się ciekawa myśl: jak możemy oczekiwać, że świat zrozumie kulturę naszego kraju, jeśli zachowamy ją w tajemnicy?” – wyjaśniają twórcy.

Jo Strømgren Kompani podjęła wyzwanie, zebrała utwory Jo Strømgren dla trupy i stworzyła w Oslo trzyczęściowe przedstawienie energetycznej choreografii. W programie Kwartet (2007), Ring (2014) i Gone (2015). Każda praca bada odrębny temat, który stara się przekazać różne aspekty współczesnego życia.

„Made in Oslo” to najbardziej abstrakcyjny utwór taneczny, jaki kiedykolwiek zaprezentowano na Litwie. Pomyślałem, że z tym programem szczególnie ciekawie byłoby zaprezentować nasz nowy styl litewskiej publiczności. Siła spektaklu tkwi w skojarzeniach (zarówno tematycznych, jak i ruchowych). Ze względu na zmieniające się trendy rzadko spotyka się dziś energiczny taniec współczesny, dlatego program wydaje mi się interesujący. Jeśli publiczność lubi patrzeć, jak tancerze się pocą, teraz z pewnością będą mieli taką możliwość ”- wyjaśnia choreograf.
KVART eksploruje rodzaj tańca, który nie jest tak często pokazywany na scenie – tancerze tańczą do siebie, tutaj wszystkie ruchy wykonywane są na kwadratowym wełnianym kocu.

W muzyce francuskiej lat 30. RING jest wykonywany w choreografii z prawdopodobnie najstarszym symbolem na świecie, pierścieniem.

GONE to mały cud o związku między smutkiem a tęsknotą, o tym, jak coś się kończy, a zaczyna coś innego, o agresji i zaprzeczaniu, których trzeba doświadczyć w podróży życia.

„Wydaje mi się, że w 2022 roku wiosna jest tak pełna opinii, debat i niestabilności politycznej. Być może najwłaściwszym momentem jest zaprezentowanie czegoś bardziej abstrakcyjnego, co nie wymaga interpretacji ani dyskusji. Bo ja osobiście jestem trochę zmęczony W dzisiejszych czasach nie zwracam uwagi na to, co jest istotne”, mówi Jo Strømgren.

Spektakl taneczny „Made in Oslo” jedyny raz – 2 kwietnia. – zostanie wyświetlony w nowej sali Narodowego Teatru Dramatycznego Litwy.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.