Nowe wybuchy w Kijowie i zamachy we Lwowie,

Widok budynku zniszczonego przez bombardowanie

Berlin Armia rosyjska kontynuowała ostrzał zachodniej Ukrainy w Wielką Sobotę. W sobotę wybuchy wybuchły w ukraińskiej stolicy Kijowa i we Lwowie przy granicy z Polską. Rosja mówiła o strajku na fabrykę broni w Kijowie. Według ukraińskich doniesień rosyjskie samoloty wojskowe wystrzelone na Białorusi zaatakowały Lwów pociskami manewrującymi. Cztery rosyjskie pociski manewrujące zostały przechwycone przez ukraińską obronę powietrzną.

Według władz ukraińskich w rosyjskich atakach na wschodzie kraju zginęło co najmniej dwóch cywilów, a czterech zostało rannych. W dużej części kraju syreny ostrzegały ludzi przed nalotami.

Według burmistrza Witalija Kliczko, ratownicy rzucili się na miejsce wybuchu w Kijowie. Stało się to w dzielnicy Darnytskyi, na południowy wschód od miasta, napisał Kliczko w usłudze przesyłania wiadomości Telegram. Początkowo nic nie było wiadomo o ofiarach.

Według agencji informacyjnej Interfax rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że budynki należące do fabryk zbrojeniowych zostały zniszczone w Kijowie i Mikołajowie na południu kraju. Ataki przeprowadzono przy użyciu precyzyjnej broni dalekiego zasięgu. Dodatkowo ukraiński myśliwiec SU-25 został zestrzelony w pobliżu miasta Izyum pod Charkowem.

Tagus Najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajdai powiedział Telegramowi, że jeden cywil zginął, a trzech innych zostało rannych w rosyjskich atakach. Wezwał ludność do ewakuacji tak długo, jak to możliwe. Autobusy są gotowe do przewożenia ludzi w bezpieczne miejsce. Gubernator obwodu połtawskiego na zachód od Ługańska zgłosił również ofiary cywilne. Jedna osoba zginęła, a druga została ranna podczas nocnego ataku na wioskę w pobliżu stolicy regionu Połtawy.

Odbudowa wyzwolonych obszarów zaczyna się powoli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski widzi, jak jego kraj staje przed ogromnymi wyzwaniami w miastach dawniej okupowanych przez wojska rosyjskie. Nakład pracy na przywrócenie normalnego życia jest „naprawdę ogromny”.

Ukraińskie władze kontynuują przywracanie normalnego życia na terenach, które ponownie znajdują się pod kontrolą Ukrainy, powiedział Zełenski w swoim wieczornym przekazie wideo w sobotę wieczorem. Skala prac w 918 miastach różnej wielkości jest ogromna.

Trwają prace górnicze, przywrócone zostało doprowadzenie energii elektrycznej, wody i gazu do lokalu. Do pracy wznawiają też policja, poczta i władze lokalne. Przywrócono połączenia kolejowe w regionie Sumy na północnym wschodzie kraju lub wkrótce zostaną przywrócone z miastem Czernihów na północy.

W 338 z tych lokalizacji utworzono dotychczas zespoły humanitarne. Zapewniały one między innymi pomoc medyczną w nagłych wypadkach, powiedział Selenski. Tam, gdzie to możliwe, należy wznowić działalność szkół i innych instytucji edukacyjnych.

Do piątku wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły 1018 placówek edukacyjnych w kraju, powiedział Zełenski. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Zniszczenie w mieście Siewierodonieck

Według źródeł ukraińskich miasto Siewżherodonieck w obwodzie ługańskim również zostało poważnie zniszczone przez wojnę z rosyjską agresją. Według szefa administracji wojskowej miasta, Aleksandra Strjuka, miasto jest zniszczone w około 70%.

>>Przeczytaj również: Grabieże, straty w produkcji, bezrobocie: sytuacja ukraińskiej gospodarki jest tak dramatyczna

Najważniejsze drogi zostały poważnie uszkodzone, zamknięto również wodociągi do czasu remontu, powiedział Stryuk ukraińskiej telewizji państwowej. Powiedział, że z około 130 000 przedwojennych mieszkańców tylko około 20 000 nadal tam jest. Informacje nie mogły być początkowo zweryfikowane niezależnie.

Według ukraińskich źródeł co najmniej dziesięć osób zginęło podczas ostrzału przemysłowego okręgu wschodniej ukraińskiej metropolii, Charkowa. Wśród ofiar było siedmiomiesięczne dziecko – poinformowała w piątek wieczorem na Facebooku prokuratura obwodu charkowskiego.

Ukraina poinformowała również o rosyjskim nalocie na lotnisko w mieście Ołeksandria w obwodzie kirowohradzkim w środkowej Ukrainie. Akcja ratunkowa trwała – napisał na Facebooku burmistrz Serhij Kuzmenko. Początkowo nie było informacji o uszkodzeniach i ofiarach.

Zełenski: 2500–3000 ukraińskich żołnierzy zabitych

Zełenski, oprócz 3000 ofiar śmiertelnych, wspomniał w CNN o liczbie ok. 10 tys. rannych żołnierzy po stronie ukraińskiej. Liczba cywilów zabitych od rozpoczęcia inwazji 24 lutego pozostaje niejasna. Podana przez ukraińskiego prezydenta liczba zabitych do 20 000 żołnierzy rosyjskich znacznie różni się od danych rosyjskich z marca, kiedy zginęło 1351 żołnierzy, a 3825 zostało rannych.

Zełenski oddał hołd ukraińskim żołnierzom w wieczornym przemówieniu wideo. „Osiągnięcia naszej armii na polu bitwy są naprawdę znaczące, historycznie znaczące”. Ale to za mało, by wyzwolić Ukrainę spod okupacji. Zełenski ponowił prośbę o dostarczenie ciężkiej broni. Według Selenskiego sytuacja na wschodzie i południu kraju pozostaje trudna.

Przeczytaj więcej o wojnie na Ukrainie tutaj:

Moskwa nakłada na Johnsona zakaz podróżowania

Rosja nałożyła zakaz podróżowania na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona w odpowiedzi na zachodnie sankcje związane z wojną na Ukrainie. Sekretarz obrony Ben Wallace i sekretarz stanu Liz Truss również nie mogą już podróżować do Rosji. Lista publikowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie zawiera nazwiska 13 brytyjskich urzędników. Rosja wydała wcześniej zakazy wjazdu przeciwko prezydentowi USA Joe Bidenowi i kluczowym urzędnikom z Unii Europejskiej, Australii i Nowej Zelandii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie oskarżyło rząd brytyjski o „bezprecedensowe wrogie działania”. Londyn stoi za „kampanią informacyjną” mającą na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej i szkodę gospodarczą. Nowe zachodnie sankcje weszły w życie ponad siedem tygodni temu, przed rozpoczęciem wojny agresywnej Rosji na Ukrainie. Stany Zjednoczone osobiście usankcjonowały również rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, a także innych urzędników państwowych.

Rosja wcześniej wydała noty protestacyjne do kilku krajów zachodnich w sprawie sprzedaży broni na Ukrainę. Jak poinformowała Interfax rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, znalazły się wśród nich Stany Zjednoczone. Według amerykańskiej gazety Washington Post Moskwa ostrzega w liście, że takie dostawy mogą mieć „nieprzewidywalne konsekwencje”.

Polityk CDU Röttgen: Ukraina nie może obronić się pieniędzmi

W ramach koalicji sygnalizacji świetlnej toczył się ostatnio spór o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. Politycy z Zielonych i FDP oskarżyli kanclerza Scholza o wahanie. Uzgodniono, że środki na tzw. inicjatywę modernizacyjną zostaną w tym roku znacznie zwiększone z 225 mln do 2 mld euro. Jest to program, który wspiera kraje partnerskie w regionach kryzysowych, aby mogły inwestować w większe bezpieczeństwo. Ukraina powinna dostać ponad miliard euro.

Zagraniczny polityk CDU Norbert Röttgen wyraźnie skrytykował plan. „Niestety muszę to powiedzieć. To, co wymyślili Scholz i Lindner, jest cyniczne” – napisał w sobotę Röttgen na Twitterze, odnosząc się do kanclerza Olafa Scholza (SPD) i ministra finansów Christiana Lindnera (FDP). „Podczas gdy cała Europa prosi Niemcy o przywództwo i odpowiedzialność, są one zajęte zachowaniem twarzy dla walczących partii w rządzie federalnym”.

Wielka rosyjska ofensywa jest nieunikniona. Ukraina nie może bronić się pieniędzmi, potrzebuje broni „i jak najszybciej”, pisze Röttgen. „Kupowanie broni w Niemczech za niemieckie pieniądze wymaga czasu: Bundestag musi przedyskutować i zdecydować o dodatkowym budżecie, potem trzeba wystąpić o pozwolenia na eksport broni i je zatwierdzić, a wreszcie broń musi być dostarczona. A więc jest lato”.

Przewodniczący Komisji Bundestagu ds. Europy Anton Hofreiter (Zieloni) powiedział „Welt am Sonntag”: „Podwyżka to dobry pierwszy krok, ale (nie) może zastąpić bezpośredniej dostawy broni”. Dodał, że trzeba też szybko wprowadzić embargo na ropę, aby odciąć znaczące dochody z Rosji.

>> Przeczytaj o tym: Niemieckie czołgi na Ukrainie? Ciężki sprzęt byłby prawdopodobnie gotowy do użycia dopiero zimą

Niemcy spierają się o wojnę na Ukrainie

Według niedawnego sondażu ludzie w Niemczech Wschodnich i Zachodnich różnie reagują na wojnę na Ukrainie i jej skutki. W Niemczech Zachodnich prawie dwie trzecie ludności (64%) jest gotowe obejść się bez rosyjskiej energii nawet w przypadku jej niedoboru – podsumowała Fundacja Eon po reprezentatywnym badaniu instytutu badań opinii Civey wśród 10 tys. Niemców. obywateli. We wschodnich Niemczech mniej niż połowa respondentów (42%) była za takim posunięciem.

Jak wynika z ankiety, chęć obniżenia ogrzewania lub mniejszej jazdy w przypadku braku energii jest znacznie bardziej widoczna na Zachodzie. O ile w starych landach od 55 do 70% ankietowanych deklarowało chęć obniżenia ogrzewania w przypadku braku energii, o tyle mniej niż połowa respondentów we wschodnich Niemczech (bez Berlina) wskazała na taki krok.

Jako alternatywę dla rosyjskiego gazu respondenci z Niemiec wschodnich wolą krajowy węgiel, a respondenci z Zachodu wolą energię słoneczną i wiatrową.

„Wojna na Ukrainie po raz kolejny obnażyła różne postawy Niemców Zachodnich i Wschodnich wobec transformacji energetycznej i ochrony klimatu” – piszą autorzy Eon Foundation w analizie śledztwa. Ogólnie rzecz biorąc, sceptycyzm wobec skutecznej ochrony klimatu i ekspansji energii odnawialnej wśród obywateli często wiejskich części Niemiec Wschodnich wydaje się być bardziej wyraźny w tej napiętej sytuacji niż w Niemczech Zachodnich.

W skali kraju rosnące ceny energii zatrudniają znacznie więcej osób na obszarach wiejskich (52%) niż w obszarach metropolitalnych (38%). Z kolei mieszkańcy obszarów bardzo gęsto zaludnionych (61%) bardziej martwili się eskalacją wojny w Europie Wschodniej niż mieszkańcy słabo zaludnionych obszarów wiejskich (49%).

Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.