O wojnie: dlaczego zwycięstwo nad Polakami w bitwach pod Širvintos-Giedraičiai jest tak ważne w pamięci Litwinów?

Mówiąc o okolicznościach tego wydarzenia K. Kilinsk przypomina, że ​​armia Lucjana Żeligowskiego wraz z zaostrzeniem się sytuacji międzynarodowej w Polsce po wojnie warszawskiej zajęła Suwałki, aż w końcu zdecydowała się na zajęcie także Wilna. 1920 W październiku Želigovskis z piętnastoma tysiącami żołnierzy okupuje Wilno i ogłasza utworzenie środkowej Litwy.

Chociaż armia Želigovskis wydawała się stosunkowo niewielka, było pięć razy więcej litewskich żołnierzy. „Musimy jeszcze porównywać całą sytuację na froncie, a ta sytuacja sprawiła, że ​​Želigovski poczuli się wystarczająco bezpiecznie, bo w tym czasie stacja Varėna była już zajęta, dzięki której armia litewska mogła przenieść resztki jego armii z Suwałk do Wilna i bronić jej. Tym samym główna linia kolejowa jest zablokowana. Ponadto wojska litewskie poniosły ciężkie straty w Suwałkach. W tym czasie trwały negocjacje w Suwałkach, więc formalnie linia oddzielająca wojska litewskie i polskie prowadzi tylko do Bastūnai , a Želigovskis formalnie go nie przekracza – maszeruje bardziej na wschód, dlatego wiele powodów doprowadziło do jego zwycięstwa w Wilnie – mówi K. Kilinskas.

Po zajęciu Wilna Želigovkis kontynuuje atak z dwóch kierunków

Tylko subskrybenci mogą przeczytać cały artykuł.

Subskrybując wspierasz niezależnych autorów i dziennikarzy. Silne i wolne media to filar demokracji i wartość, którą trzeba pielęgnować.

Zapraszamy do przyłączenia się do społeczności subskrybentów Delfi.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.