Obiecany przez Polskę zerowy VAT wstrząsa Litwinami: czy stwarza możliwości dla nielegalnego biznesu?

Litwini mogą teraz podróżować do Polski nie tylko po żywność, ale także po nawozy i paliwo ze względu na obiecany zerowy podatek od wartości dodanej (VAT). Istnieje obawa, że ​​stworzy to warunki sprzyjające handlowi równoległemu w naszym kraju – informuje LNK.

Sieć dystrybucyjna Norfa posiada piętnaście sklepów na granicy z Polską. Szef Norfy z zadowoleniem przyjął wiadomość, że Polska na sześć miesięcy znosi VAT na żywność.

„Istnieje pewne niebezpieczeństwo, że nasze obroty na Litwie zaczną się zmniejszać. To nie jest dla nas dobra wiadomość” – powiedział Dainius Dundulis, właściciel Grupy Norfa.

Według niego ostatnio litewskie sklepy na pograniczu potrafiły z powodzeniem konkurować z polskimi, ale po zniesieniu VAT walka nie będzie łatwa.

„Moim zdaniem różnica wynosi już szesnaście procent dla VAT i cztery procent dla wszystkich innych podatków. To jest różnica w produkcie – około 20%” – powiedział D. Dundulis.

Polska od 1 lutego tymczasowo zawiesi VAT na żywność i nawozy oraz obniży stawkę paliwową z 23% do 8%. Szacuje się, że obniży to cenę litra paliwa o około szesnaście eurocentów.

Pełny raport LNK – na filmie:


„Szacuje się, że rząd zapłaci prawie dwanaście miliardów złotych, a rodzina powinna zaoszczędzić około 50 zł – dwanaście euro miesięcznie kupując tańszą żywność” – powiedziała Liliana Jaroslovska, przedstawicielka Ambasady Litwy w Polsce.

Premier Polski wezwał supermarkety i małe sklepy do obniżenia cen żywności, aby zerowy VAT nie stał się obciążeniem dla skarbu państwa ani dodatkowymi dochodami dla przedsiębiorców. Istotą zmian jest kontrolowanie gwałtownego wzrostu cen.

„Polska dąży do zmniejszenia wpływu rosnącej inflacji. O ile nam wiadomo, inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 8,6%” – powiedziała L. Jaroslovska.

Nielegalny biznes jest jeszcze lepiej tworzony, a legalny biznes jest utrudniony.

Choć polski rząd liczy na to, że mieszkańcy zaoszczędzą, to według ekonomistów działanie to nie obniży znacząco cen, ale je ustabilizuje. „Jeżeli ten środek obowiązuje w Polsce przez cały rok, oznacza to, że w przyszłym roku będą musieli podnieść VAT. Wtedy ceny w naturalny sposób znów wzrosną” – powiedział profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wileńskiego Algirdas Bartkus.

Nie ma wątpliwości, że obniżony VAT na żywność i paliwo przyciągnie wielu Litwinów. Jak podaje Swedbank, w ubiegłym roku Litwini wydali w Polsce 65 mln euro płacąc kartami bankowymi. „Przepływy wzrosną i bez wątpienia będą rekordowe” – powiedział ekonomista Sigismund Mauricas.

Polskie portfele są pełne, ale z litewskiego budżetu można ugryźć sporą część. „Straty handlowe przed kryzysem wynosiły około 300-400 mln euro, nie zdziwiłbym się, gdyby w tym roku sięgnął pół miliarda euro rocznie. To prawie jeden procent ropy naftowej produktu krajowego” – wyjaśnił ekonomista.

Zerowy VAT w Polsce będzie drugim najważniejszym testem dla litewskiego przemysłu mięsnego po kryzysie 2008 r. Według przetwórców podsektor sektora mięsnego sięgał dotychczas 150 mln euro, a teraz wzrośnie o jedną dziesiątą.

„Nasze markety zrobią to samo. Zobaczą, że produkt jest tańszy i przywiozą go tutaj, ale nie sprzedają go po polskiej cenie, co byłoby naprawdę bardzo przydatne dla konsumenta, sprzedają go po litewskiej cenie z VAT, choć kupią bez VAT Chodzi o wprowadzenie narzędzia tutaj – stwarza się jeszcze lepsze warunki do nielegalnego handlu i utrudnia legalny obrót – powiedział Egidijus Mackevičius, szef Litewskiego Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa .

Choć firmy handlowe jeszcze nie biją na alarm, władze nakłaniają je do zwrócenia uwagi na litewskie środowisko podatkowe – być może także do czasowego obniżenia podatku VAT. Obecna wyjątkowo słaba waluta również zachęca niektórych do wyjazdów do Polski. W listopadzie ubiegłego roku złoty spadł do najniższego poziomu od dwunastu lat.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *