Obowiązkowe szczepienia dla lekarzy, pielęgniarek i innych: zasady w innych krajach europejskich

Düsseldorf, Sztokholm, Londyn, Rzym, Wiedeń, Ateny Podczas gdy Niemcy rozpoczynają częściowe szczepienia w połowie marca, Wielka Brytania właśnie je zniosła. W listopadzie Londyn wprowadził obowiązek szczepień w domach opieki i mobilnych placówkach opieki.

Od tego czasu wskaźnik szczepień wzrósł z 77 do 94,5%. Jednocześnie jednak szacuje się, że dziesiątki tysięcy osób zrezygnowało z pracy, ponieważ nie chciało się zaszczepić. W kwietniu obowiązkowe szczepienia mają zostać rozszerzone na pracowników NHS. Ale kilka dni temu rząd odwrócił plan.

Szpitale i stowarzyszenia zdrowia ostrzegały, że przymusowe szczepienia pogłębią dotkliwy brak lekarzy i pielęgniarek. Minister zdrowia Sajid Javid również uzasadnił to odwrócenie uzasadnieniem, że obecnie dominujący wariant omikronowy jest łagodniejszy niż dominujący wcześniej wariant delta.

Co więcej, ochrona szczepionkowa populacji jest obecnie tak wysoka, że ​​środek przymusu może zostać usunięty. Z perspektywy rządu zapowiedź obowiązkowych szczepień już zwiększyła gotowość personelu NHS do szczepień. 95% otrzymałoby co najmniej jedną dawkę szczepionki. Niezaszczepieni opiekunowie, którzy zostali zwolnieni w zeszłym roku, mogą teraz wrócić.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Strategie obowiązkowych szczepień dla pielęgniarek i pracowników służby zdrowia są obecnie inne: Polska wprowadzi je na początku marca. Włochy i Francja nadal się tego trzymają, Grecja nawet dyskutuje o jego zaostrzeniu.

50 000 euro grzywny w Grecji

W Grecji szczepienia są obowiązkowe w sektorze zdrowia. Zakaz zatrudniania osób nieszczepionych w regionie wygasa z końcem marca. Nie podjęto jeszcze decyzji o przedłużeniu. Przewiduje się jednak nie tylko zwolnienie z sektora osób niezaszczepionych bez wynagrodzenia na czas określony, ale także co do zasady zaprzestanie ich zatrudniania. Minister zdrowia Thanos Plevris opowiedział się za tym. Zapowiedział ostateczne rozliczenie do 31 marca.

strajk w Grecji

Pracownicy służby zdrowia demonstrowali w zeszłym roku przeciwko obowiązkowym szczepieniom.


(zdjęcie: dpa)

Zwolnienie dotyczy obecnie mniej niż 5000 pracowników. Ponadto wszyscy w sektorze muszą otrzymać dawkę przypominającą nie później niż siedem miesięcy po drugim szczepieniu.

W Grecji istnieje również centralny rejestr szczepień. Władze mogą sprawdzić stan szczepień każdego obywatela za pomocą numeru ubezpieczenia społecznego lub numeru identyfikacji podatkowej. Operatorzy EHPAD, którzy zatrudniają nieszczepiony personel, ponoszą bardzo wysokie kary: 50 000 euro za pierwsze wykroczenie, 200 000 euro w przypadku ponownego wykroczenia.

Wysokie wskaźniki szczepień w sektorze zdrowia we Włoszech i Francji

We Włoszech pozwy przeciwko obowiązkowi szczepień zawodowych wszczęte w kwietniu 2021 r. zakończyły się niepowodzeniem. Obecnie tylko niewielka część personelu nie jest szczepiona, a wśród lekarzy i dentystów odsetek ten wynosi około 0,3%. Wciąż jest około 6000 niezaszczepionych pielęgniarek, co odpowiada wskaźnikowi prawie 1%.

Pracodawcy weryfikują stan szczepień. Wszystkie szpitale, gabinety lekarskie, apteki i placówki opiekuńcze muszą przesłać listę pracowników do regionów. Tam sprawdzany jest stan szczepień, który jest składany w urzędzie skarbowym we Włoszech. Z osobami nieszczepionymi kontaktują się bezpośrednio lokalne władze ds. zdrowia i proszą o szczepienie.

>> Dowiedz się więcej: Jak zapanować nad ogólnym obowiązkiem szczepień? Wzajemni nie chcą bawić się w pomocniczą policję

Każdy, kto nie chce zostać zaszczepiony, musi w ciągu pięciu dni uzasadnić medycznie uzasadnione zwolnienie. Bez tego dowodu zainteresowane osoby zostaną zawieszone w pracy, a ich wynagrodzenie zostanie zawieszone. Dopiero po szczepieniu znów są pieniądze. Regulamin obowiązuje początkowo do 15 czerwca br.

Również we Francji pracodawcy od września zeszłego roku muszą sprawdzać szczepienia w sektorze opieki zdrowotnej. Początkowo niezaszczepieni pracownicy nadal mogli wziąć urlop lub dni odpoczynku, aby nadal otrzymywać wynagrodzenie. Po tym zostali zawieszeni bez wynagrodzenia. Zwolnienia nie są planowane. Wielu zostało szybko zaszczepionych. W połowie października Ministerstwo Zdrowia założyło, że 99% osób pracujących w służbie zdrowia zostało zaszczepionych.

szpital we Włoszech

We Włoszech wciąż jest około 6000 niezaszczepionych pielęgniarek.

(Zdjęcie: imagoimages/Xinhua)

Jak dotąd nie widać końca pomiaru. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że ogólna karta szczepień dla wszystkich może wygasnąć pod koniec marca, jeśli pozwoli na to sytuacja w szpitalach. Nie jest jednak jasne, czy dotyczy to również obowiązku szczepień pracowników służby zdrowia.

W Polsce obowiązkowe szczepienia zaczynają się na początku marca

Polski rząd liczy na wzrost wskaźników szczepień podobny do tego we Włoszech i Francji z obowiązkiem szczepień personelu medycznego. Lekarze i pielęgniarki muszą otrzymać szczepionkę do marca. Jednak rząd pozostawił otwarte kary, na które czekają osoby, które odmówią szczepienia.

Warszawa walczy z pandemią. Rząd manewruje, duże połacie ludności nawet unikają wymogu noszenia masek, kiedy tylko jest to możliwe. Tylko około 60% populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Szczepienia nie są obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia w Hiszpanii, Portugalii i Europie Północnej

W Hiszpanii, Portugalii i znacznej części północnej Europy szczepienie nie jest obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia, a nawet dla całej populacji – i nie oczekuje się ich. Hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias powiedziała na początku grudnia po debacie Komisji Europejskiej o obowiązkowych szczepieniach: „Nasza sytuacja jest zupełnie inna”.

Wskaźnik szczepień w Hiszpanii jest jednym z najwyższych w Europie, a 91% osób w wieku powyżej 12 lat jest w pełni zaszczepionych. Odpowiada to 81% całej populacji. W UE wartość ta wynosi 72%, w Niemczech 74%.

Premier Portugalii António Costa również wypowiedział się przeciwko obowiązkowym szczepieniom. „Na szczęście ta dyskusja nie ma sensu w naszym kraju” – powiedział na początku grudnia. 91% Portugalczyków jest w pełni zaszczepionych.

Również w Europie Północnej obowiązkowe szczepienia w sektorze zdrowia nie są uważane za konieczne ze względu na stosunkowo wysoki wskaźnik szczepień. Jednak niektóre regiony w Szwecji zdecydowały, że personel medyczny w szpitalach powinien być szczepiony.

Ci, którzy tego nie chcą, są przenoszeni na stanowisko, które nie jest ogólnodostępne, np. w administracji. Innym wyjątkiem jest Łotwa: w kraju bałtyckim od października zeszłego roku wszyscy żołnierze zawodowi i pracownicy służby zdrowia i instytucji edukacyjnych muszą być szczepieni. Każdy, kto odmówi, może zostać zwolniony.

Nieprzerwany: „Wychodzenie z niekończącej się spirali ograniczeń” – posłowie na światłach przedstawiają plany obowiązkowych szczepień

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *