Obrońcy okopują się w hucie Azovstal

Mariupol

Zniszczone miasto: jeszcze kilka tygodni temu w Mariupolu mieszkało 400 000 osób.


(Zdjęcie: Reuters)

Düsseldorf Mariupol jest otoczony. Zdobycie ukraińskiego miasta portowego jest obecnie najważniejszym celem armii rosyjskiej. Ukraiński Sztab Generalny donosi o atakach rakietowych i bombowych na oblężone miasto. Stosowane byłyby również bombowce naddźwiękowe Tu-22M3.

Duża część Mariupola, która znajduje się w obwodzie donieckim, znajduje się obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich. Według ukraińskich doniesień w mieście, w którym jeszcze kilka tygodni temu mieszkało ok. 400 tys. osób, obecnie mieszka 100 tys.

Kilka tysięcy ukraińskich obrońców Mariupola okopałoby się w ogromnej hucie Azowstalu. Według lokalnych władz na spornym terenie zakładu, który obejmuje również obiekty podziemne, przebywa również wielu cywilów.

Ludzie ukrywali się tam przed ostrzałem podczas tygodniowego oblężenia miasta przez wojska rosyjskie – powiedział lokalnej telewizji szef mariupolańskiego patrolu Michaił Wierszynin. „Nie ufają Rosjanom, widzą, co się dzieje w mieście, więc zostają na miejscu.” Informacje nie zostały niezależnie zweryfikowane.

Tagus Najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Rosja wcześniej groziła zagładą pozostałym oddziałom ukraińskim w Mariupolu. Ukraińcy zignorowali ultimatum z prośbą o złożenie broni i poddanie się do niedzieli w południe.

>> Przeczytaj o tym: „Putin jest jednym z najbardziej paranoicznych przywódców na świecie” – były szef CIA Petraeus nie widzi końca wojny

W przemówieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do większej ilości broni dla swojego kraju, biorąc pod uwagę sytuację w Mariupolu i innych miastach. „Tak jak wojska rosyjskie niszczą Mariupol, chcą także zrównać z ziemią inne miasta i wsie w regionach Doniecka i Ługańska”.

Prezydent Ukrainy

Wołodymyr Zełenski apeluje o więcej broni do obrony narodowej.


(zdjęcie: dpa)

Dziękujemy partnerom, którzy nam pomagają. „Ale ci, którzy mają broń i amunicję, której potrzebujemy i którzy wstrzymują swoją pomoc, powinni wiedzieć, że los tej bitwy zależy również od nich. Los ludzi, których można uratować” – powiedział Zełenski.

Nie wymienił żadnego kraju. Ostatnio jednak w ramach koalicji sygnalizacji świetlnej w Niemczech toczył się spór o dostawy ciężkiej broni. Politycy z Zielonych i FDP oskarżyli kanclerza Olafa Scholza (SPD) o wahanie.

>> Przeczytaj o tym: Scholz zatwierdza 2 mld euro pomocy wojskowej, w większości dla Ukrainy

Eksperci wojskowi zakładają, że Ukraina będzie potrzebowała znacznie więcej ciężkiej broni na wschodzie kraju, aby odeprzeć ataki. Wynika to częściowo z otwartego terenu bez dużych lasów. Pod warunkiem, że podłoże pozostaje suche, czołgi mogą się po nim łatwiej poruszać, nawet w terenie.

Poważny atak Rosji w regionie w Kijowie jest od dawna oczekiwany. „Nie oddamy naszego terytorium” – powiedział CNN Zełenski. Bitwa w Donbasie mogła wpłynąć na przebieg całej wojny.

Według władz kilka miejscowości w pobliżu miasta Charków na północnym wschodzie mogło zostać przejętych. W rezultacie wojska rosyjskie zostały ponownie odepchnięte z drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, powiedział gubernator regionu Ołeh Synjehubow w swoim kanale w usłudze przesyłania wiadomości Telegram.

Przeczytaj więcej o wojnie na Ukrainie tutaj:

Poniedziałek będzie ważny

Po wygaśnięciu rosyjskiego ultimatum przez wojska ukraińskie w Mariupolu, rejon Azowski może zostać zaatakowany. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy rozpoczynają swoje coroczne wiosenne spotkania w cieniu wojny. W Niemczech prawdopodobnie będzie kontynuowana debata na temat pomocy zbrojeniowej i dostaw ciężkiej broni na Ukrainę.

Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.