Odwrócenie europejskiej polityki wobec uchodźców? | europejski | DW

Zaledwie sześć tygodni temu Polska zaczęła budować mur na granicy z Białorusią. Należy zniechęcać uchodźców, osoby ubiegające się o azyl i migrantów, którzy chcą podróżować do UE przez Białoruś z Syrii, Iraku lub Afganistanu.

Dramat kilku tysięcy osób, które musiały znosić mróz na pograniczu i nie mogły wjechać do Polski ani wrócić na Białoruś, od tygodni trafiają na czołówki gazet.

A teraz to: Osiem dni temu Polska, podobnie jak wszystkie inne kraje UE, otworzyła swoje granice dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Wszyscy powinni być włączeni, to obietnica złożona przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

„Zupełnie inna odpowiedź”

„Co za różnica!” mówi Catherine Woollard, dyrektor Europejska Rada ds. Uchodźców i Wygnańców (ECRE) w Brukseli. Woollard od wielu lat zajmuje się polityką migracyjną ze swoją koalicją kilkudziesięciu organizacji pomocowych.

Ukraińscy uchodźcy trafiają do schroniska w Kolonii

Przy spodziewanych do czterech milionach uchodźców obecny kryzys jest największym w Europie od czasów II wojny światowej. „UE jest w stanie sobie z tym poradzić. Była w stanie sobie z tym poradzić w 2015 r., ale dzisiaj widzimy zupełnie inną reakcję” – mówi ekspert ds. uchodźców Woollard.

W 2015 r. szlakiem bałkańskim do Europy Środkowej przybyło około miliona syryjskich uchodźców z wojny domowej. UE została uwikłana w głęboki polityczny spór o ich dystrybucję, który trwa do dziś.

Catherine Woollard jest zadowolona, ​​że ​​UE do tej pory inaczej reagowała na przesiedleńców z Ukrainy. „Jesteśmy wdzięczni i mamy nadzieję, że to się utrzyma. Jest bardzo jasne, że zbiorowa reakcja na tak dużą liczbę uchodźców sprawi, że sytuacja będzie w pewnym stopniu możliwa do opanowania”.

Rzadka jednomyślność

Komisarz UE ds. migracji Ylva Johansson była również mile zaskoczona tym, jak szybko ministrowie spraw wewnętrznych UE byli w stanie uzgodnić pomoc dla osób przybywających z Ukrainy. Od lat nie było jednomyślności w sprawie polityki migracyjnej.

ylva johansson

Komisarz UE Ylva Johansson z zadowoleniem przyjmuje solidarność między państwami członkowskimi

„Jestem dumny z bycia Europejczykiem. Jestem dumny z solidarności okazywanej przez jednostki, władze lokalne, straż graniczną, organizacje pomocowe, rządy” – powiedział Johansson po tym, jak 27 ministrów postanowiło pomóc wszystkim uchodźcom z kraju. co najmniej dwanaście miesięcy w dowolnym kraju UE bez żadnej biurokracji.

Ponadto uchodźcy otrzymują mieszkanie, opiekę medyczną, szkoły dla dzieci i prawo do pracy. Nie muszą przechodzić długich procedur azylowych, jak migranci, którzy podróżują w znacznie mniejszej liczbie łodzią do Włoch, Grecji czy Hiszpanii.

Podwójne standardy

Nie chcąc krytykować obecnej gotowości do przyjmowania uchodźców, mówi Catherine Woollard z Europejskiej Rady ds. Uchodźców, istnieją oczywiście „zawstydzające podwójne standardy” w polityce wobec uchodźców, szczególnie widoczne w Polsce i na Węgrzech, które również zamknęły swoje granice silną granicą. ogrodzenie.

Catherine Woollard, dyrektor w Europejskiej Radzie ds. Uchodźców i Wygnańców (ECRE)

Catherine Woollard: Prawidłowa odpowiedź

„Niestety, to normalne, że polityka migracyjna i azylowa zależy od takich czynników, jak rasa, religia czy kraj pochodzenia. W systemie są uprzedzenia. „Powinna istnieć gotowość do akceptacji, bez względu na to, gdzie i jak ludzie przybywają do Europy”.

Studenci muszą opuścić UE

UE wspiera obecnie państwa sąsiadujące z Ukrainą dodatkowymi środkami finansowymi z funduszu kryzysowego, którego szczególnie potrzebują Rumunia i Mołdawia. Ponadto należy znieść zasadę, że kraj pierwszego wjazdu odpowiada za uchodźcę.

Ukraińcy mogą nadal podróżować do innych krajów UE, nawet jeśli nie posiadają wymaganego paszportu biometrycznego. Zasady te nie dotyczą jednak obywateli państw trzecich posiadających zezwolenie na pobyt długoterminowy na Ukrainie, na przykład studentów afrykańskich.

„Pomagamy im wydostać się z Ukrainy. Wszyscy są początkowo mile widziani w Europie i będą mieszkani i nakarmieni. Następnie skontaktujemy się z ich krajem ojczystym” – powiedział komisarz UE Johansson o planowanym leczeniu studentów. „Następnie przylecą samolotem, odbiorą je i zabiorą do domu”.

2022 to nie 2015

Nowa solidarność i „zmiana paradygmatu” w polityce wobec uchodźców, zdaniem Johanssona, mogą również wpłynąć na szeroko rozumianą „toksyczną” politykę migracyjną UE, która od lat budzi kontrowersje. Dlaczego 2022 jest możliwy, a co nie było możliwe w 2015? To jest kluczowe pytanie.

Niemiecka socjaldemokratyczna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie ma gotowej odpowiedzi, ale hipotezę: „Jedynym wyjaśnieniem, jakie mam na to, jest to, że wojna jest teraz bardzo blisko. Jest w środku Europy. Konsternacja jest inna, kiedy można zobacz, co się dzieje.” ten.”

Projekty ustaw reformujących politykę migracyjną i azylową, które leżały na stole na długo przed wojną na Ukrainie, muszą teraz zostać szybko przesunięte do przodu.

Belgijska minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w Brukseli

Nancy Faeser: Powitanie uchodźców z Ukrainy to „historyczny moment”

„Wszyscy ministrowie wokół stołu mówią, że musimy działać szybciej niż wcześniej. Często kryzys może rozwiązać blokady. Musimy znaleźć porozumienie. Musimy iść naprzód” – powiedział francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. polityczny sens podróży do końca czerwca. Darmanin jest obecnie przewodniczącym europejskich ministrów spraw wewnętrznych.

„To jest takie, jakie powinno być”

Szybkie przyjęcie milionów ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjskimi napastnikami leży również w interesie UE, analizuje Catherine Woollard z Europejskiej Rady ds. Uchodźców. „To musi trwać dalej. Panika i paraliż w UE byłyby tylko grą Władimira Putina. Musimy za wszelką cenę uniknąć kryzysu politycznego, takiego jak ten, którego doświadczyliśmy po 2015 i 2016 roku”.

W tym czasie UE podzieliła się na państwa, które całkowicie odrzuciły migrantów i te, które ich przyjęły. Toczył się gorący spór o tak zwane „górne granice”. Stopniowo jednak przeważyła ogólna postawa izolacji i odstraszania. Procedury azylowe powinny zostać przeniesione na granice, co do tej pory się nie powiodło.

Ocena Woollarda, jak radzić sobie z napływem uchodźców w 2022 roku: „Reakcja jest właściwa i powszechna, tak jak powinna”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *