Olaf Scholz zajmuje jasne stanowisko w sprawie wypłat reparacji

Białoruś, Nord Stream 2, polskie żądania reparacyjne: lista tematów podczas inauguracyjnej wizyty Scholza w Wtyłek był długi. We wszystkich sprawach nie zgadzał się z szefem polskiego rządu.

Podczas pierwszej wizyty w Polsce kanclerz Olaf Scholz odrzucił żądania Polski o reparacje w związku z wysokimi płatnościami finansowymi Niemiec z UE. Duża część tych „bardzo, bardzo wysokich składek” trafia do krajów UE na południu i wschodzie Unii, co jest dobrą rzeczą, powiedział Scholz.

Ale Niemcy przyjmują również moralną odpowiedzialność za to, co Niemcy zrobili w innych krajach podczas II wojny światowej. Morawiecki wskazywał na cierpienia Polaków w czasie II wojny światowej, ale nie domagał się wprost niemieckich reparacji.

Strona polska wielokrotnie domagała się naprawienia szkód poniesionych w czasie II wojny światowej. Rząd federalny zawsze to odrzucał. Scholz odniósł się także do wcześniej zawartych umów, które rozstrzygnęłyby sprawę. W ostatnich latach poproszono również Grecję o rozmowy w sprawie reparacji.

Polska wzywa do zakończenia Nord Stream 2

Polski rząd wezwał do rozwiązania Nord Stream 2. „Lepiej byłoby nie dopuścić do otwarcia Nord Stream 2” – powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki po rozmowach z kanclerzem Olafem Scholzem. Rurociąg będzie sposobem wywierania przez Rosję presji na Ukrainę i inne kraje Europy Wschodniej.

Scholz odpowiedział, że rząd federalny pracuje nad tym, aby istniejący gazociąg przez Ukrainę nadal służył do transportu rosyjskiego gazu. Zaznaczył też, że Niemcy chcą być neutralne dla klimatu w ciągu dobrych 25 lat.

„Przedstawiłem kanclerzowi zmianę taktyki”

W trakcie rozmów zapewnił polski rząd o wsparciu w sporze o uchodźców na pograniczu z Białorusią. Działania białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki były „nieludzkie i mamy wspólne zadanie, by je odrzucić” – powiedział Scholz w niedzielę w Warszawie podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Niemcy chcą solidaryzować się z Polską przeciwko temu niewłaściwemu sposobowi „wojny hybrydowej”.

UE oskarża Łukaszenkę o celowe przerzucanie uchodźców przez granicę polsko-białoruską. „Zaprezentowałem kanclerz nową taktykę, którą reżim Łukaszenki stosuje teraz w tym sztucznie wywołanym kryzysie migracyjnym, używając ludzi jako żywych tarcz, jako broni” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej z Scholzem. Mówił o ponad 100 próbach przekroczenia granicy.

„Niemcy i Polska to sąsiedzi i przyjaciele”

Oprócz sytuacji na Białorusi problemem były również rządy prawa w Polsce. Ma nadzieję, że Komisja Europejska i polski rząd dojdą do porozumienia, powiedział Scholz, unikając m.in. ostrej krytyki kontrowersyjnej polskiej polityki sądowniczej. Polityk SPD mówił o dobrych stosunkach z sąsiednim krajem: „Niemcy i Polska to sąsiedzi i przyjaciele”.

Morawiecki skrytykował zawarte w umowie koalicyjnej partie sygnalizacyjne, że UE powinna przekształcić się w europejskie państwo federalne. To „centralizm biurokratyczny”. Powiedział to Scholzowi. „Europa będzie silna, gdy będzie Europą suwerennych państw, ojczyzn”. Dodał, że „wyrównywanie” nie jest dobrym sposobem na funkcjonowanie Europy. „Cenimy naszą niezależność”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *