ONZ sprzeciwia się Moskwie w misji elektrowni jądrowej

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i sekretarz generalny ONZ António Guterres rozmawiali przez telefon o sytuacji na Ukrainie. Omówiono warunki bezpiecznej pracy elektrowni atomowej w Zaporożu, okupowanej przez wojska rosyjskie – poinformowało w poniedziałek ministerstwo w Moskwie. Organizacja Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku potwierdziła wezwanie. Nie podano szczegółów. Ponad 40 krajów wezwało wcześniej Rosję do przekazania Ukrainie największej elektrowni jądrowej w Europie. Rosja to odrzuca.
Rosja oskarżyła ONZ o przerwanie w ostatniej chwili uzgodnionej już wizyty ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Elektrownia jądrowa jest pod ostrzałem od kilku dni. Dlatego społeczność międzynarodowa jest bardzo zaniepokojona możliwością wystąpienia awarii jądrowej. Rosja, która okupuje elektrownię atomową, i Ukraina obwiniają się nawzajem o zamachy.
Rosyjskie ministerstwo poinformowało również, że rozmowy dotyczyły misji rozpoznawczej dotyczącej ataku na ukraiński obóz jeniecki. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow miał po Zginęło około 50 ukraińskich jeńców wojennych Pod koniec lipca w więzieniu w Oleniwce pod Donieckiem ponownie zezwolono na dostęp w weekend niezależnych ekspertów międzynarodowych w celu wyjaśnienia sprawy.
Resnikow powiedział, że obowiązkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych jest nakłanianie Rosji do umożliwienia urzędnikom Czerwonego Krzyża dostępu do pozostałych więźniów. Oskarżył Rosję o odpowiedzialność za masowe mordy. Rosja, która pod koniec lutego zaatakowała Ukrainę, oskarża wojska kijowskie o zbombardowanie obozu jenieckiego.

Odniesiono się również do inicjatyw ONZ dotyczących: ułatwienie eksportu rosyjskich produktów spożywczych i nawozów na rynki światowe, ogłosił ministerstwo w Moskwie. Rosja skrytykowała fakt, że „nielegalne” zachodnie sankcje po wojnie na Ukrainie uniemożliwiły jej eksport własnego zboża. Według rosyjskich przywódców podpisali porozumienie z Guterresem, zgodnie z którym ONZ ma wspierać eksport.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.