Operatorzy bałtyckich systemów przesyłowych energii elektrycznej wymieniają import energii elektrycznej do Rosji
Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Operatorzy bałtyckich elektroenergetycznych systemów przesyłowych jednogłośnie podjęli decyzję o zmniejszeniu przepustowości połączeń systemu z Rosją.

Operatorzy bałtyckich systemów przesyłowych podjęli decyzję o przełączeniu strumieni handlowych na sieć rosyjską. Działanie systemu elektroenergetycznego zapewni lokalna produkcja energii elektrycznej na Litwie oraz import do strategicznych partnerów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą. Pomoże to zapewnić stabilność i niezawodne działanie sieci przesyłowej – cytuje w raporcie Rokas Masiulis, prezes Litgrid.

po wejściu w życie nowej decyzji pasmowej, od 3 marca 2022 r., całkowita ilość energii elektrycznej importowanej do krajów bałtyckich z Rosji nie przekroczy 300 MW. Odpowiednio, ponad 150 MW energii elektrycznej nie będzie mogło wejść przez systemowe połączenia litewsko-rosyjskie i łotewsko-rosyjskie.

Litwa podjęła już działania mające na celu ograniczenie przepływów energii elektrycznej do krajów trzecich. Od listopada 2020 r. zawieszono przepływy handlowe z Białorusią istniejącymi połączeniami Litwy.

Od 2020 roku Rosja i Białoruś zostały objęte zakazem korzystania z usług rezerwowych infrastruktury elektroenergetycznej na Litwie latem 2006 roku.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.