Opublikowano zdjęcie zatopionego już rosyjskiego okrętu Moskva

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zaprosił francuskiego przywódcę Emmanuela Macrona do swojego kraju, aby na własne oczy zobaczył dowody, że siły rosyjskie popełniły ludobójstwo.

„Rozmawiałem z nim wczoraj” – powiedział CNN Zełenski w wywiadzie nagranym w piątek, ale wyemitowanym w niedzielę. – Właśnie mu powiedziałem, że chcę, żeby zrozumiał, że to nie jest wojna i nic więcej niż ludobójstwo. Zaprosiłem go, żeby przyszedł, kiedy miał okazję. Przyjdzie i zobaczy, i jestem pewien, że zrozumie”.

AFP/„Scanpix” nuotr./Volodymyras Zelenskis

Ukraiński przywódca powiedział, że wierzy, że Macron unika terminu „ludobójstwo”, którego Biden używał w odniesieniu do wojny na Ukrainie, ponieważ wierzy, że podważy to współpracę dyplomatyczną z Rosją.

Prezydent Ukrainy powiedział wcześniej, że odmowa Macrona na użycie tego terminu była „bardzo bolesna” dla Kijowa.

Macron jest w trakcie kampanii wyborczej, w drugiej turze w najbliższą niedzielę zmierzy się ze skrajnie prawicową polityką Marine Le Pen.

W czwartek powiedział francuskiej stacji radiowej Radio Bleu, że na Ukrainie nie ma sensu „zezwalać na werbalne eskalacje bez wyciągania wniosków”.

„Słowo ludobójstwo ma znaczenie” i „musi być zdefiniowane prawnie, a nie przez polityków” – powiedział Macron.

„Reuters”/„Scanpix” nuotr./Emmanuelis Macronas

„Reuters”/„Scanpix” nuotr./Emmanuelis Macronas

Zełenski powiedział również, że wierzy, iż przywódca USA Joe Biden pewnego dnia przybędzie na Ukrainę, chociaż urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że nie ma żadnych planów.

Coraz więcej europejskich przywódców, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przyjeżdża do Kijowa, by wyrazić swoje poparcie.

Po tym, jak Johnson odwiedził zdewastowane miasto Bucha na Ukrainie, gdzie urzędnicy powiedzieli, że wielu cywilów właśnie zostało zastrzelonych na ulicach, powiedział: ) Putin niewiele różni się od ludobójstwa na Ukrainie. »

Mówiąc o możliwej wizycie Bidena, Zełenski powiedział: „Myślę, że przyjedzie, ale oczywiście to jego decyzja”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba pochwalił wsparcie Bidena dla swojego kraju w wywiadzie wyemitowanym w telewizji CBS w niedzielę, mówiąc, że wizyta amerykańskiego przywódcy będzie „ważnym przesłaniem poparcia”.

„Osobiste spotkanie obu prezydentów może również utorować drogę do nowej… amerykańskiej broni na Ukrainie, a także dyskusji na temat możliwego politycznego rozwiązania konfliktu” – dodał.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że rozważają wysłanie wysłannika do Kijowa, ale jak dotąd wykluczyli wyjazd 79-letniego prezydenta na Ukrainę.

Elite Boss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.