Organizatorzy ESC: Anomalie w drugim półfinale


Kultura

20.05.2022 13:10, — element drukowany Wyślij e-mail

Organizatorzy Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) wykryli nieprawidłowości w głosowaniu po Grand Prix w Turynie. Ma to wpływ na drugi półfinał, jak ogłosiła w piątek Europejska Unia Nadawców (EBU).

Grupa WRS reprezentowała Rumunię na targach CES.  Luca Bruno/AP/dpa
Grupa WRS reprezentowała Rumunię na targach CES. Luca Bruno/AP/dpa

Z wypowiedzi organizatorów wynika, że ​​jury niektórych uczestniczących krajów mogło przyznać sobie punkty.

„Nieregularne wzorce głosowania” zostały dostrzeżone w głosach jury sześciu uczestniczących krajów: Azerbejdżanu, Gruzji, Czarnogóry, Polski, Rumunii i San Marino. Przedstawiciele tych sześciu stanów zaśpiewali finał w czwartek tydzień temu. Tylko Rumunia, Azerbejdżan i Polska awansowały. EBU nie powiedziała, czy i jakim krajom grożą konsekwencje. Jest to obecnie przedmiotem dyskusji z członkami i komitetem CES – poinformował w piątek rzecznik niemieckiej agencji prasowej.

Jury krajowe w ESC nie może głosować na swój kraj. Według EBU cztery z sześciu jury, a mianowicie Azerbejdżan, Gruzja, Rumunia i San Marino, uplasowały się na piątym z pozostałych krajów w pierwszej piątce. Czarnogóra umieściła pozostałe pięć krajów w pierwszej szóstce, a Polska umieściła je w pierwszej siódemce. Głosowanie uważa się za nieprawidłowe, ponieważ pozostałe kraje jury zajęły pięć z tych sześciu krajów poniżej siódmego miejsca.

w sekundę półfinały W sumie rywalizowało 18 narodów. Nad spektaklami głosowało jury z tych krajów, a ponadto jurorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. „Tak duża nieprawidłowość w głosowaniu jury jest bezprecedensowa” – kontynuowała EBU. Głosy jury w krajach i widzowie mają kluczowe znaczenie dla sukcesu programu, dlatego EBU bardzo poważnie traktuje każde naruszenie zasad – czytamy w oświadczeniu.

Wczoraj wieczorem z soboty na niedzielę Ukraina wygrała 66. ESC w Turynie z Orkiestrą Kałusza i „Stefanią” z rekordową liczbą punktów w głosowaniu publicznym (439). Niemcy z Malikiem Harrisem i „Rockstars” zajęli 25. miejsce z sześcioma punktami. Tylko widzowie z Austrii, Szwajcarii i Estonii przyznali 24-latkowi po dwa punkty.

© dpa-infocom, dpa:220520-99-364692/3

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.