Osadzony w hucie Azowstalu: Kreml: wojska ukraińskie nie opuszczają Mariupola

Zakorzeniony w hucie Azovstal
Kreml: wojska ukraińskie nie opuszczą Mariupola

Z ultimatum Kreml chce uzyskać kapitulację wojsk ukraińskich w Mariupolu. Jednak plan nie działa. Zaraz po terminie Rosja wznawia ataki na miasto portowe.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony wojska ukraińskie walczące w porcie Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy nie chcą się poddać. Jednostki, w tym 400 zagranicznych najemników, zostały okopane w hucie Azowstal – poinformował w Moskwie rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov. Kijowski rząd zabronił im składania broni.

Moskwa wcześniej postawiła ultimatum i zapewniła żołnierzy, że przeżyją, jeśli się poddadzą. „Jeśli będzie dalszy opór, wszystkie zostaną zniszczone” – powiedział Konashenkov. Według rosyjskich informacji w fabryce znajduje się około 2500 bojowników, którzy chcą obronić miasto przed całkowitym podbojem.

Według ukraińskich źródeł, po wygaśnięciu ultimatum, rosyjskie wojsko wznowiło naloty na zaciekle sporne miasto portowe. Dodał, że ataki miały miejsce również w rejonie portu. Rosyjskie jednostki także „przypuszczalnie” przygotowywały się do morskiej operacji lądowania w Mariupolu.

Vereshchuk prosi o drogę ucieczki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że chce zrobić wszystko, aby uratować ważne strategicznie miasto. Do obrony wschodniej Ukrainy zażądał od zachodu czołgów i innej ciężkiej broni. Mariupol znajduje się w obwodzie donieckim, nad którym prorosyjscy separatyści chcą z rosyjską pomocą przejąć pełną kontrolę.

Według rosyjskiego generała-majora Konashenkowa, około 4877 najemników wciąż walczy na Ukrainie, większość z nich z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Rumunii. Są też setki z Wielkiej Brytanii i Republiki Gruzji na Kaukazie Południowym. Jak powiedział, do tej pory zginęło ponad 1000 zagranicznych bojowników. Informacje te nie mogły zostać zweryfikowane przez niezależną stronę. Wicepremier Iryna Wierieszczuk zaapelowała także o utworzenie drogi ewakuacyjnej dla rannych żołnierzy z miasta Mariupol.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.