Ostatni pojedynek dinozaurów: były premier Donald Tusk wraca do polskiej polityki – polityka

Polska opozycja zagłębia się w przeszłość, aby wygrać przyszłość. Na dwa lata przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Donald Tusk po siedmiu latach spędzonych poza granicami kraju obejmuje stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej (PO). Liberalny konserwatysta był szefem rządu w latach 2007-2014 i liderem partii w latach 2003-2014.

Jego wyjazd z Polski w 2014 roku był zarówno awansem, jak i ucieczką. W tym czasie Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, organu szefów rządów państw UE; W 2017 roku zostało to potwierdzone. W Polsce zostawił zmęczoną koalicję, która po dwóch kadencjach była wyczerpana skandalami i wewnętrznymi walkami o władzę i nie miała szans w wyborach w 2015 roku.

Również w ten weekend rządząca narodowo-populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ponownie wybrała Jarosława Kaczyńskiego na swojego lidera. Obie strony planują swój skład na wybory w 2023 r. jako finałowy pojedynek politycznych dinozaurów, których walka o władzę kształtowała Polskę od dwóch dekad.

Wezwanie do „walki ze złem”

Tu Tusk, obecnie 64-letni, reprezentuje miejską, kosmopolityczną, przyjazną UE Polskę zwycięzców zjednoczenia; częścią jego aury jest to, że był pierwszym premierem Polski po zjednoczeniu w 1989 roku. A tam 72-letni ocalały z dwóch bliźniaków Kaczyńskich, którego wpływ opiera się na narodowym, wiejskim i zacofanym gospodarczo i często mówi o UE jako wrogie mocarstwo okupacyjne. Jego brat bliźniak, bardziej dyplomatyczny Lech Kaczyński, był prezydentem, kiedy zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku, gdy wylądował w gęstej mgle w Warszawie. Zaintonował swoje przemówienie tak, jakby chodziło o ratowanie Polski i Europy przed ciemnymi mocami. „Kiedy widzisz zło, walcz z nim. Nie pytaj o inne powody! „Z charyzmą, retoryką i duchem walki wziął ze sobą kongres i ostatecznie został wybrany tymczasowym przywódcą partii bez sprzeciwu. Członkowie partii mają ostatnie słowo w prawybory jesienią.

PiS jako obrońca sprawiedliwości społecznej

PiS oskarżył Tuska o korupcję, nepotyzm i niegospodarność w pandemii korony. Poddanie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi i konflikty z UE o praworządność zaszkodziły reputacji Polski i wpływom międzynarodowym. Lekceważy zmiany klimatyczne i gardzi mniejszościami, w tym ruchem LGBT.

Lider PiS Jarosław Kaczyński, który w weekend wygrał reelekcję, jak dotąd utrzymywał swoją partię przy władzy z taktyczną finezją.Fot. Alik Kęplicz/AP/dpa

Kaczyński określił też sytuację jako epicką walkę między siłami dobra i zła, tylko z odwróconymi rolami. Jednym z „historycznych osiągnięć” PiS jest przywrócenie Polsce dumy i samostanowienia oraz sprawiedliwe społecznie dzielenie się owocami sukcesu gospodarczego.

Tuż przed zjazdem partii, we wspólnym oświadczeniu z innymi prawicowymi liderami partii – francuską Marine Le Pen, Węgrem Viktorem Orbánem, Włochem Matteo Salvinim, Hiszpanem Santiago Abascalem – zadeklarował cel przekształcenia UE w ” związek suwerennych narodów przeciwko jednemu w obronie zbliżającej się „rewolucji kulturalnej” sił lewicowych Sojusz skierowany jest przeciwko konferencji na temat przyszłości Europy, która dyskutuje o sposobach większej integracji.

W sondażach przeważają siły zewnętrzne

Nie jest jednak jasne, czy rzeczywistość podąży za scenariuszem, a wybory w 2023 r. staną się ostatecznym pojedynkiem między dwoma politycznymi dinozaurami. Zarówno dawnej partii rządzącej PO, jak i obecnej partii rządzącej PiS daleko do szczytu. Prawa Narodów Zjednoczonych miały osiągnął 45% w wyborach 2019 r. leży teraz PiS w sondażach na 30%. Sześć lat rządów doprowadziło do skandali i, jak przyznał Kaczyński, nepotyzmu.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Platforma straciła pozycję najsilniejszej siły opozycyjnej i obecnie zajmuje od 15% do 19% sondaży. Centrowy ruch „Polska 2050” prowadzony przez popularnego byłego prezentera telewizyjnego Szymona Holowni wyraźnie wyprzedza z 28%. W ostatnich latach na szczyt wzniosły się nowe partie i ruchy o nowych twarzach. Kiedyś gejowski burmistrz Słupska Robert Biedroń ze swoją nową imprezą „Wiosna” był postrzegany jako światło nadziei. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wystąpił przeciwko Andrzejowi Dudzie w wyborach prezydenckich w 2020 r. Zmieniający się liderzy partii PO nie potrafili wzbudzić trwałego entuzjazmu.

Częścią aury Tuska jest to, że wcześniej dwukrotnie pokonał PiS.

Przez lata rządów PiS nigdy nie miał za sobą absolutnej większości obywateli. Większość w Sejmie zawdzięczał głównie rozdrobnieniu opozycji w połączeniu z polskim systemem wyborczym. Zręcznością taktyczną Kaczyński do tej pory neutralizował wszelkie zagrożenia dla utrzymania się PiS u władzy.

Tusk witany jest z otwartymi ramionami, bo dwukrotnie odniósł sukces tam, gdzie jego następcy ponieśli porażkę: pokonanie partii Kaczyńskich w 2007 i 2011 roku. Czasy się zmieniły, Polska to inny kraj. Nadzieja przeciwników PiS tkwi w przysłowiu: „Do trzech razy sztuka” – wszystkie dobre rzeczy chodzą trójkami.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *