Ożywienie i zmienność stóp procentowych umożliwiają bankom publikowanie znakomitych danych | Różne | 08.05.2022

Europejskie banki miały jeden z najlepszych kwartałów od dekady, ponieważ rosnące stopy procentowe i niestabilność rynku pobudziły akcję kredytową i handel bez zwiększania złych długów. Jednak to dobre środowisko nie mogło trwać długo, istnieje ryzyko kłopotów.

© kasto / stock.adobe.com

W kwartale charakteryzującym się rekordową inflacją i skutkami inwazji Rosji na Ukrainę 15 z 20 największych pożyczkodawców w regionie pobiło szacunki analityków. Wynikało to z wyższych dochodów odsetkowych netto oraz swapów obligacji. Dziesięć największych banków giełdowych w Unii Europejskiej zgromadziło zyski w wysokości 13,9 mld euro, trzecie co do wielkości w ostatniej dekadzie. Bloomberg News informuje o tym rozwoju.

Banki szybko zażądały wyższych marż odsetkowych
Instytucje korzystały już z perspektywy pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. W rzeczywistości stało się to dopiero w trzecim kwartale, ale samo to oczekiwanie spowodowało, że spready kredytowe i klienci wkroczyli w lukratywne transakcje zabezpieczające.

Jednak w miarę upływu roku inflacja powinna zacząć ciążyć na wynikach, a rosnące stopy procentowe utrudniają obsługę zadłużenia. Co więcej, istnieje ryzyko katastrofalnego niedoboru rosyjskiego gazu, a kilka banków ostrzegło, że szczęśliwa konstelacja może nie trwać długo.

Poniżej Bloomberg przedstawia kluczowe wnioski z raportów kwartalnych europejskich banków za drugi kwartał:

światło i cień
Podobnie jak ich odpowiednicy na Wall Street, europejskie banki inwestycyjne skorzystały na sile handlu walutami i obligacjami, podczas gdy zaostrzona polityka pieniężna i silny dolar ciążyły inwestorom.

„Zapotrzebowanie na pozycjonowanie wśród instytucji finansowych i hedging wśród przedsiębiorstw gwałtownie wzrosło” – powiedział w środę w wywiadzie dla Bloomberg TV, dyrektor bankowości inwestycyjnej Societe Generale, Sławomir Krupa. „Skutki wojny na Ukrainie podsyciły pożar, który już tam był pod względem inflacji.

Aktywność handlowa zrekompensowała słabość w działalności ubezpieczeniowej i doradczej, która była powolna ze względu na niepewne perspektywy gospodarcze. Mniejszy popyt na kredyty na wykup. Dyrektor finansowy Deutsche Banku James von Moltke i inni ostrzegali jednak, że handel zwalnia.

W oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych przez EBC banki domagały się już w tym kwartale wyższych stóp procentowych. Kredytodawcy w krajach takich jak Hiszpania mogą odnieść większe korzyści, ponieważ przeważają tam kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu. Banki reprezentowane w Europie Wschodniej – jak Włochy i Austria – lub w Ameryce Południowej – jak Hiszpania – już skorzystały z wcześniejszych podwyżek stóp tam.

„Jesteśmy gotowi na podwyżkę stóp procentowych”, powiedział w czwartek analitykom Tanate Phutrakul, dyrektor finansowy ING Groep. „Na rynkach takich jak Polska, Rumunia i Australia widać już korzyści z replikacji odpowiedzialności w naszych wynikach. Bardziej prawdopodobne jest, że będziemy to widzieć w strefie euro w ciągu najbliższych kilku kwartałów. »

Inflacja jako spoilsport?
Jednak presja, która zwiększyła ich dochody, nie oszczędza samych instytucji kredytowych. Inflacja powoduje wzrost żądań płacowych zarówno dla pracowników oddziałów, jak i bankierów kupieckich. Po ciężkiej walce o największe talenty w zeszłym roku, Deutsche Bank musiał zwiększyć wydatki na wynagrodzenia w kwartale i obniżyć swój główny cel efektywności na 2022 rok.

Rezerwy na złe długi spadły, ponieważ banki już wcześniej w tym roku utworzyły rezerwy na konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemniej jednak ewentualne zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu stanowi zagrożenie dla banków. Commerzbank ostrzegł w środę, że taki scenariusz grozi recesją podobną do tej, jaka miała miejsce po kryzysie finansowym z 2008 r. (podał Pieniądz Instytucjonalny).

„W przypadku zamrożenia gazu prawdopodobnie będziemy musieli stworzyć więcej rezerw na straty kredytowe” – powiedziała Bloomberg TV Bettina Orlopp, dyrektor finansowy Commerzbanku. Szacuje sumę dla samego żółtego banku na 500 do 600 milionów euro.

Mimo wojny Rosja okazała się niespodziewanie jasnym punktem w wynikach banków, które nadal prowadzą tam interesy. Aprecjacja rubla zwiększyła portfel kredytowy i zyski Raiffeisen Bank International w Austrii, a najlepszym regionem dla UniCredit była Rosja. Oba banki szukały opcji dla swoich rosyjskich dywizji, które od lat były zarówno lukratywne, jak i ryzykowne politycznie. (rr)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *