Pan Biden udał się wczoraj do Europy, aby omówić z przywódcami scenariusze wojny i sankcje wobec Rosji

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden udał się w środę do Europy, aby budować na wczorajszej jedności i rozprawiać się z bezprecedensowymi sankcjami wobec Rosji.

Biden, wsiadając do helikoptera Marine One w pobliżu Bałtyku, powiedział dziennikarzom o powadze kryzysu w Europie Wschodniej i ostrzegł, że widzi realne zagrożenie, że Rosja może użyć broni chemicznej na Ukrainie.

Ponieważ siły rosyjskie są coraz bardziej przygwożdżone na Ukrainie, prawdopodobieństwo, że Władimir Putin będzie mógł powiedzieć, że użycie broni chemicznej, biologicznej, a nawet nuklearnej w celu przywrócenia Ukrainy z powrotem, będzie jednym z najgorszych scenariuszy dyskutowanych na forum NATO, G-7 i Trade Rozmowy związkowe w czwartek w Brukseli. Gotowanie na spotkaniach.

Biden zorganizuje w czwartek konferencję prasową w siedzibie NATO i poleci do Polski. W poniedziałek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a po spotkaniu wróci do Waszyngtonu.

Wojna na Ukrainie zmusiła do rozłamu rok i dwa miesiące od prezydentury Bidena i przejścia od krajowych priorytetów politycznych do przywództwa w sojuszu transatlantyckim w obliczu najgłębszego kryzysu od dziesięcioleci.

Po czteroletniej prezydencji Donalda Trumpa, kiedy narody europejskie były postrzegane jako konkurenci gospodarczy, a Stany Zjednoczone podważały swoją tradycyjną rolę głównego partnera NATO, Biden koncentruje się na jedności Sojuszu.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego krajów bałtyckich, powiedział dziennikarzom, że Biden będzie dążył do wzmocnienia niesamowitej jedności, jaką stworzył z sojusznikami i partnerami.

Według Sullivana sankcje gospodarcze nałożone wczoraj na rosyjski sektor finansowy przez sojuszników zostaną jeszcze bardziej ograniczone.

Kolejny zestaw sankcji zostanie ogłoszony wraz z naszymi sojusznikami w czwartek, powiedział Sullivan.

Doradca bałtycki nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że dużą wagę przyjmie się nie tylko wprowadzeniu nowych sankcji, ale także wspólnym wysiłkom zmierzającym do uniknięcia nałożenia sankcji.

Chińskie pytanie

Sullivan zauważył militarny opór Ukrainy, który został spotęgowany wczoraj przez duże dostawy broni, ale ostrzegł, że wojna nie zakończy się szybko lub Moskwa upadnie.

Ukraina stoi przed trudnym dniem, najcięższym dla ukraińskich żołnierzy na linii frontu i rosyjskiego bombardowania cywilów, powiedział Sullivan. Wojna nie zakończy się łatwo i szybko.

Jeśli konflikt będzie trwał, zdolność Rosji do wytrzymania ofiar wojskowych i sankcji gospodarczych na Zachodzie może częściowo zależeć od postawy jej autorytarnego partnera, Chin.

Pekin odmawia potępienia wojny Putina, ale Waszyngton ma nadzieję przynajmniej zniechęcić Chiny do pomocy Kremlowi w ratowaniu Rosji lub wysyłaniu broni.

Według Sullivana, po prawie dwugodzinnych rozmowach telefonicznych między prezydentem Xi Jinpingiem a Bidenem w zeszły piątek, nic nie wskazuje na to, by Chiny udzieliły Rosji pomocy wojskowej.

W Brukseli prezydent będzie konsultowany w sprawie ewentualnego zaangażowania Chin w konflikt na Ukrainie. Zrobi to w kwaterze głównej NATO, powiedział Sullivan.

Dodał, że uczyni to również zwracając się do 27 przywódców Unii Europejskiej, która 1 kwietnia odbędzie serię spotkań z Chinami.

Uważamy, że zgadzamy się z naszymi europejskimi partnerami, mówi Sullivan.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.