Pan Blinken obiecał większe wsparcie w walce z kryzysem humanitarnym na Ukrainie

Antoniego Blinkena. Zdjęcie Susan Walsh (AP/Scanpix)

Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu, udał się w sobotę na polsko-ukraińską granicę, przybywając w setkach tysięcy ludzi uciekających przed wojną na Ukrainę.

Blinken odwiedził również duży ośrodek dla uchodźców, w którym tymczasowo mieszkało około 3000 osób, i powiedział, że Waszyngton przygotowuje się do przydzielenia dodatkowych 2,75 miliarda dolarów. USD (2,51 mld euro) na walkę z kryzysem humanitarnym.

– Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności – powiedział amerykański dyplomata po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau w południowo-wschodnim Rzeszowie przy granicy z Ukrainą.

„Polska wykonuje niezbędną pracę, aby odpowiedzieć na kryzys” – powiedział.

Według Blinkena, Biały Dom naciska, aby Kongres przeznaczył 2,75 miliarda dolarów. USD na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną i ich gospodarzami po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała jej prozachodniego sąsiada.

Polscy pogranicznicy poinformowali w sobotę, że z Ukrainy do Polski uciekło już ok. 827 tys. osób, co jest największym dotychczas napływem uchodźców. Inni zachodni sąsiedzi Ukrainy – Węgry, Mołdawia, Rumunia i Słowacja – również przyjmują uchodźców.

Stojąc obok Blinkena, polski minister spraw zagranicznych powiedział, że kraj jest gotowy do dalszego przyjmowania uchodźców wojennych.

„Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała kryzys humanitarny o niewyobrażalnych rozmiarach” – powiedział Rau.

„Naszym priorytetem jest zapewnienie skutecznej pomocy setkom tysięcy uchodźców, których wkrótce będą liczyć miliony” – powiedział.

Rau obiecał również, że nie będzie dyskryminacji uchodźców ze względu na narodowość, a amerykańskie media donoszą, że Afrykanie i ludzie innych narodowości uciekający z Ukrainy są aresztowani na polskiej granicy.

Oskarżył siły rosyjskie o popełnienie „zbrodni wojennych” poprzez rozstrzeliwanie osiedli mieszkaniowych.

Po spotkaniu z Blinkenem w Rzeszowie szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i powiedział, że środki te powinny „uderzyć w machinę wojenną Władimira Putina”.

Morawiecki wezwał wszystkie rosyjskie banki do oddzielenia się od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT i powiedział, że jak najwięcej aktywów powinno zostać zamrożonych.

Pan Blinken odwiedza kluczowych sojuszników w Europie, aby pokazać poparcie Waszyngtonu dla ich bezpieczeństwa i wspierać jedność Zachodu przeciwko Moskwie.

Z Polski pojedzie do Mołdawii, gdzie napływają też ukraińscy uchodźcy. Po wizycie w Mołdawii Blinken uda się do krajów bałtyckich, które są szczególnie zaniepokojone działaniami Rosji.

W piątek Blinken spotkał się w Brukseli z kolegami z NATO i Unii Europejskiej, aby omówić zwiększoną presję na Rosję i wsparcie dla uchodźców.

Śledź wszystkie wiadomości z soboty w tym kanale informacyjnym.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.