Pan Nauseda: Wszystkie rosyjskie i białoruskie instytucje finansowe muszą zostać odłączone od SWIFT

Prezydent Gitan Nauseda wezwał w poniedziałek do izolacji Rosji, która rozpoczęła wojnę na Ukrainie i jej sojuszniku Białorusi „we wszystkich sektorach i we wszystkich organizacjach międzynarodowych”, poprzez zaostrzenie wobec nich nałożonych dotychczas sankcji.

Przywódca Litwy mówił o tym po spotkaniu z przebywającym z wizytą w Wilnie premierem Holandii Markiem Rute.

„Rozmawialiśmy osobno o nowym zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Musimy całkowicie odizolować kraj-agresora we wszystkich sektorach i we wszystkich organizacjach międzynarodowych” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom G. Nausėda.

„Musimy odciąć wszystkie rosyjskie i białoruskie instytucje finansowe z systemu SWIFT i zamknąć nasze porty morskie, tak jak zamknęliśmy przestrzeń powietrzną. Aby jak najszybciej zapewnić niezależność Unii Europejskiej od zasobów energetycznych Rosji” – powiedział litewski prezydent.

Musimy całkowicie odizolować kraj-agresora we wszystkich sektorach i we wszystkich organizacjach międzynarodowych.

Z Rutte omówił sytuację w regionie, wojnę na Ukrainie oraz stosunki dwustronne. Przywódcy wymienili poglądy na tematy, które będą omawiane na szczycie NATO i Radzie Europejskiej.

„Rozmawialiśmy o naszym głębokim zaniepokojeniu zbliżającym się zagrożeniem ze strony Rosji. „W ten weekend widzieliśmy, że Putin (prezydent Rosji) nie dał nam powodu, by oczekiwać, że bezsensowna przemoc na Ukrainie wkrótce dobiegnie końca” – powiedział holenderski premier.

„Ludzie tutaj na Litwie od dawna bardzo martwią się o bezpieczeństwo swojego regionu. „Całkowicie ich rozumiem” – powiedział.

Litwa zapewnia bezpieczeństwo europejskie

Premier Holandii podkreślił znaczenie jedności partnerów europejskich i NATO w obliczu agresji.

„Niezbędne jest, aby wszyscy europejscy partnerzy i sojusznicy z NATO nadal działali razem. Jako bezpośredni sąsiad Rosji i Białorusi, Litwa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Litwie” – powiedział Rutte.

Fot. L. April / BNS

Podkreślił, że granica litewska jest także granicą europejską.

„Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę i obronę tego obszaru. Z tego powodu obecność holenderskiego personelu wojskowego na Litwie jest ważniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział.

Według Litewskich Sił Zbrojnych na Litwie służy obecnie około 250 holenderskich żołnierzy.

Pan Rutte pochwalił także Litwę za pomoc dla ukraińskich uchodźców.

„W przeszłości Litwa udzielała azylu tysiącom białoruskich uchodźców politycznych, a teraz widzimy życzliwość Litwy wobec uchodźców ukraińskich” – powiedział.

Premier Holandii podkreślił, jak ważne jest utrzymywanie kontaktów z partnerami w trudnych czasach, dlatego odwiedza Litwę i Polskę, a wkrótce odwiedzi Turcję.

Zaproszono więcej żołnierzy

Podczas spotkania G. Nausėda poinformował, że zaproponował Holandii wysłanie większej liczby wojsk na Litwę oraz zwiększenie sił kraju obecnie operujących w batalionie frontowych sił NATO.

„Zasugerowałem Szanownemu Markowi, że możemy przyjąć więcej tych żołnierzy i wierzę, że moja propozycja została wysłuchana i zostanie rozważona” – powiedział prezydent.

Według niego głównym celem spotkania była wojna rosyjska na Ukrainie i wzmocnienie europejskiej obrony.

„Zgodziliśmy się, że NATO musi wzmocnić wschodnią flankę. „Państwa Unii Europejskiej muszą zwiększyć swoje budżety obronne, abyśmy byli gotowi stawić czoła każdemu zagrożeniu” – powiedział G. Nausėda.

Według niego mówiono też o pomocy dla Ukrainy, przede wszystkim o systemach obrony przeciwlotniczej, możliwościach zapewnienia korytarzy humanitarnych, które według G. Nausėdy ratowałyby życie i zdrowie „tysięcy cywilów”.

Premier Holandii spotkała się także z premier Litwy Ingridą Šimonyte, gdzie omówiła pomoc dla Ukrainy, wsparcie ucieczki z kraju, zaostrzenie sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz aspiracje Ukrainy do integracji europejskiej.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *