Parlament uchwala kontrowersyjną ustawę medialną – skandal sesyjny

Po gorącej debacie polska izba niższa zagłosowała za kontrowersyjną nową ustawą medialną. Podczas decydującej sesji wybuchło oburzenie, a opozycja nazwała głosowanie „nielegalnym”.

Po zerwaniu sojuszu polskiego rządu w sporze o nową ustawę o radiofonii i telewizji, sejm warszawski zatwierdził poprawkę. W środowym wieczornym głosowaniu 228 deputowanych głosowało za, a 216 przeciw. 10 innych wstrzymało się od głosu.

Na posiedzeniu Sejmu oburzenie wybuchło, gdy niewielka większość posłów początkowo głosowała za odłożeniem głosowania nad reformą. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek unieważniła jednak decyzję, mówiąc, że zapomniała wskazać nowy termin głosowania. Posłowie partii rządzącej wezwali do powtórzenia głosowania. W drugim głosowaniu odroczenie zostało następnie odrzucone. Przedstawiciele opozycji nazwali działania Witka „nielegalnymi”.

Otwarty konflikt w opozycji

Zmiana stanowi, że w przyszłości koncesje na nadawanie w Polsce będą mogły być wydawane tylko cudzoziemcom, jeżeli „posiadają oni swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Ponadto obowiązuje warunek, że posiadacz nie może pozostawać na utrzymaniu jakiejkolwiek osoby mającej siedzibę lub miejsce zamieszkania poza tą strefą ekonomiczną. Krytycy twierdzą, że ustawa dotyczy prywatnego nadawcy TVN, który jest częścią amerykańskiej grupy Discovery za pośrednictwem zarejestrowanej w Holandii spółki holdingowej. Kanał informacyjny TVN24 przyjmuje linię krytyczną dla PiS.

Po przyjęciu przez Sejm pierwszej izby parlamentu znowelizowanej ustawy, trafia ona do Senatu, drugiej izby. Zawsze może zaproponować zmiany.

Koalicja rządząca wokół narodowo-konserwatywnej partii PiS przeforsowała tym samym reformę mediów pomimo otwartego konfliktu z byłym partnerem koalicyjnym. Premier PiS Mateusz Morawiecki zwolnił we wtorek swojego szefa, ministra pracy Jarosława Gowina. Morawiecki odniósł się do reform gospodarczych, w których obie partie były skłócone. Jeśli chodzi o kontrowersyjne reformy sądownictwa w tym kraju, Gowin powiedział również, że niemądrze jest wdawać się w spór z Unią Europejską na ten temat.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *