Pasek Ukraina: Kijów planuje pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennych

09:03: Niemcy kupują mniej rosyjskiej ropy – ale płacą więcej

W pierwszym miesiącu po wybuchu wojny Niemcy płaciły znacznie więcej za import z Rosji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, pomimo zachodnich sankcji, całkowity import z Rosji wzrósł w marcu o 77,7% do 4,4 mld euro. Powodem tego jest wzrost cen surowców. Najważniejszymi towarami importowanymi były ropa naftowa i gaz ziemny, których wartość wzrosła o 56,5% do 2,4 mld euro – mimo że ilość importu spadła o 27,8%.

8:48: Bundeswehra przewozi rannych Ukraińców do Niemiec

Według informacji agencji informacyjnej dpa Bundeswehra jest w drodze do nowego samolotu ewakuacyjnego, który ma przetransportować rannych w wojnie Ukraińców z Polski do Niemiec. Samolot specjalny Air Force A310 MedEvac wystartował z Kolonii rano. Po odebraniu rannych w Polsce statek ma wylądować później we Frankfurcie nad Menem. W ciągu ostatnich kilku tygodni ciężko ranne dzieci i dorośli wielokrotnie latali do Niemiec na leczenie, aby móc zapewnić im lepszą opiekę medyczną. A310 MedEvac to latający oddział intensywnej terapii Sił Powietrznych.

8:42: Siemens wycofuje się z Rosji z powodu wojny na Ukrainie

Grupa przemysłowa Siemens kończy swoją działalność w Rosji z powodu rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie. „Potępiamy wojnę na Ukrainie i postanowiliśmy zakończyć naszą działalność przemysłową w Rosji w ramach uporządkowanego procesu” – powiedział dyrektor generalny Roland Busch. Siemens zainicjował już odpowiednie procedury wstrzymywania operacji przemysłowych i wszystkich transakcji przemysłowych. Oznacza to, że jedna z największych niemieckich firm kończy swoją działalność w Rosji.

8:19: UE ostrzega przed „zagrażającą” współpracą między Moskwą a Pekinem

Na szczycie w Japonii przywódcy UE ostrzegali przed negatywnym wpływem współpracy rosyjsko-chińskiej na społeczność globalną. Rosja „jest dziś najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla porządku światowego ze swoją barbarzyńską wojną z Ukrainą i niepokojącym paktem z Chinami” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowach z premierem Japonii Fumio Kishidą.

8:01: Ukraina donosi o gwałtownym wzroście ataków na wschodzie

Według źródeł ukraińskich rosyjskie siły zbrojne zintensyfikowały ataki na wschodzie kraju i umocniły się na niektórych obszarach Donbasu. „Wróg kontynuuje ofensywę we wschodniej strefie operacyjnej w celu ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami donieckim, ługańskim i chersońskim oraz utrzymania korytarza lądowego prowadzącego do czasowo okupowanego Krymu” – powiedział major Ukrainy w swoim raporcie sytuacyjnym. Rosyjskie ataki w Donbasie wymierzone są w miasta Siewżherodonieck, Liman, Bachmut, Awdijewka i Kurachowe, a także już w dużej mierze zajęte Rubiszne.

7:49: Sekretarz stanu: brak szybkiej niezależności od rosyjskiego gazu

Sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Oliver Krischer uważa, że ​​uniezależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu nie powinno nastąpić szybko. „Przeszliśmy długą drogę z ropą i węglem, ale zajmie to trochę czasu w przypadku gazu, ponieważ to tam zależność jest największa” – powiedział Krischer Bayerischer Rundfunk. Krischer nie martwi się wąskim gardłem energetycznym w Niemczech: „Zakładamy, że dostawy nie są zagrożone.

7:30: Kliczko obawia się nowych ataków na Kijów

Pomimo wycofania wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego, burmistrz Witalij Kliczko obawia się nowego ataku na stolicę Ukrainy „w każdej chwili”. W rozmowie z amerykańskim nadawcą CNN Kliczko nie wykluczył nawet użycia taktycznej broni jądrowej tej nocy. Kijów pozostaje głównym celem armii rosyjskiej. „A dopóki na Ukrainie trwa wojna, nie można dać żadnych gwarancji Ukraińcowi” – ​​powiedział były mistrz świata w boksie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.