Patroni kupili lokal w Wenecji dla litewskich twórców

Z pomocą mecenasów litewscy projektanci zdobyli własne pomieszczenia, aby pokazać swoje prace w Wenecji.

Tegoroczny litewski pawilon narodowy na Biennale w Wenecji zostanie otwarty w przyszłym tygodniu w lokalu zakupionym przez Gabija Grušaitė i Justasa Janauskasa.

Projekt „Gut Feeling” artysty Robertasa Narkusa, który pracuje z różnymi mediami, będzie tam prezentowany od 23 kwietnia – poinformowało Centrum Sztuki Współczesnej (CAC).

Zakupione lokale przy ulicy Castello zostały dotychczas oddane do użytku podczas CAC Biennale.

„Później będzie dyskutowane, jak najlepiej wykorzystać je do prezentacji dzieł litewskich artystów. Na razie lokal będzie oddany bezpłatnie bezterminowo” – powiedziała przedstawicielka CAC Dovilė Grigaliūnaitė.

W przeciwieństwie do dużych krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Francja czy Polska, Litwa nie ma stałego pawilonu, a organizatorzy za każdym razem, gdy przygotowują się do Biennale w Wenecji, muszą znaleźć nowe miejsce na realizację projektu.

„Kiedy pojechał do Wenecji, R. Narkus od razu wybrał dwa lokale w dzielnicy Castello. Kiedy zaczęli pracować, okazało się, że część z nich została wynajęta, a część tylko. CAC nie miał ani środków, ani zdolności prawnej do nabycia lokalu, więc aktywnie szukaliśmy mecenasów.Byliśmy bardzo szczęśliwi, że Justas Janauskas i Gabija Grušaitė zaufali projektowi i zgodzili się zainwestować w niezbędne lokale i przekazać je nam bezpłatnie” – powiedziała kuratorka projektu Neringa Bumblienė w CAC raport.

Według niej, po Biennale Sztuki w Wenecji, przestrzeń będzie dedykowana niekomercyjnym działaniom sztuki współczesnej ściśle związanymi z tematyką prac prezentowanych w pawilonie R. Narkusa: eksperymentami artystycznymi, krytyką istniejących struktur globalnych. postęp technologiczny, ekologia, fikcja i humor.

Litewski Pawilon Narodowy otworzy swoje podwoje na 59. Biennale w Wenecji od 23 kwietnia do 27 listopada.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.