Pianista z Odessy wesprze Ukrainę koncertem w Wilnie

„Celem tego koncertu jest uczczenie współpracy kulturalnej między Ukrainą i Litwą, uhonorowanie determinacji Aleksieja Botwinowa, słynnego mieszkańca Odessy, by milczeć, zebrać fundusze dla wojska i ukraińskich cywilów oraz pomóc jego rodzinie przetrwać ten nieludzko trudny czas” – powiedziała Rūta Prusevičienė.

Prawdopodobnie nie znaleźlibyśmy ludzi zainteresowanych muzyką, którzy nie słyszeli o Aleksieju Botvinovie. Prawdopodobnie najwybitniejszy ukraiński pianista, publicysta i producent A. Botvinov znajduje się na liście światowych rekordów jako jedyny pianista na świecie, który wykonał „Wariacje Goldbergowskie” Bacha ponad 300 razy. Występ Botvinova w balecie Wariacje Goldbergowskie w Deutsche Oper Berlin w 2001 r. A francuski dziennik Le Figaro nazwał płytę Bacha „Wariacje Goldbergowskie”, która zajęła drugie miejsce na szwajcarskich listach przebojów „niesamowita”.

Przypomnijmy, że pianista, który studiował grę na fortepianie w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie w klasie słynnej nauczycielki Very Gornostayevej, uczył się także od legendarnego performera Alexisa Weissenberga. Botvinov wygrał konkursy C. Schumanna i JS Bacha w Niemczech oraz konkurs Rachmaninoff w Moskwie.

Pianista koncertował w ponad 45 krajach. Jego występom na Festiwalu Chopinowskim w Polsce i na Festspiele w Zurychu towarzyszyły liczne brawa i entuzjastyczne recenzje.

Oprócz licznych koncertów i błyskotliwych działań, w latach 2009-2010. Botvinov był dyrektorem artystycznym Opery Narodowej w Odessie. 2015 Zainicjował najważniejsze wydarzenie muzyki klasycznej na Ukrainie – coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny Odessa Classics, jest jego prezesem i dyrektorem artystycznym. W tym samym roku pianista otrzymał najwyższą ocenę w sztuce ukraińskiej – tytuł ukraińskiego twórcy ludowego. 2020 pianista został odznaczony Orderem Gwiazdy Kawalera Włoskiego.

’A. Botwinow wykonał wiele pracy kulturalnej na rzecz swojej rodzinnej Odessy w 2015 roku. założył w 2021 roku międzynarodowy festiwal muzyczny Odessa Classics. Sezon jesienny poświęcił Litwie i zaprosił zespół NIKO, Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną oraz kompozytora i dyrygent Gediminas Gelgot tam wystąpić. Litewskich artystów witano w Odessie jako najbardziej oczekiwanych i honorowych gości, udzielając licznych wywiadów lokalnym mediom.

Niestety, wraz z wybuchem wojny rosyjskiej z Ukrainą Botwinow, jego żona Lena i ośmioletni syn zostali zmuszeni do opuszczenia Odessy.

Jednak kilka dni później, gdy tylko otrząsnął się z szoku, zaczął organizować koncerty poparcia dla Ukrainy w Szwajcarii i Niemczech.

Zgromadzili prezydentów, prominentnych polityków i osobistości kultury. Wraz z brytyjskim skrzypkiem Danielem Hope, A. Botvinov występował w sanktuariach zniszczonych w czasie II wojny światowej i odbudowanych zaledwie kilkadziesiąt lat temu – w pomniku Matki Bożej w Dreźnie (Frauenkirche) i Kaiser Wilhelm w Berlinie (Gedächtniskirche). R. Prusevičienė mówi gościowi odwiedzającemu Wilno i apeluje, aby litewska publiczność nie pozostawała obojętna, przyszła na koncert, wesprzeć Ukrainę.

Pierwsza część recitalu pianisty to strony z muzyką fortepianową, które odpowiadają nastrojowi ostatnich dni grozy i bólu wojny na Ukrainie.

Botvinov wykona utwory innych ukraińskich kompozytorów Myroslava Skoryka, Valentina Silvestrova i Alemdara Karamanova, którzy dorastali w Odessie i studiowali muzykę w 1990 roku. muzykę kompozytora-emigranta Jana Freidlina.

W drugiej części zabrzmią opusy fortepianowe Siergieja Rachmaninowa, którego twórczość zajmuje poczesne miejsce w twórczości Botvinova, oraz transkrypcje romansów wokalnych kompozytora i innych utworów pianisty. Nawiasem mówiąc, w 2002 roku płyta z nagranymi utworami Botvinova autorstwa Rachmaninowa została uznana za najlepszą płytę miesiąca w Szwajcarii!

Recital „Romantic Elegy” ukraińskiego pianisty Aleksieja Botwinowa odbędzie się w środę 30 marca o godz. W Wielkiej Sali Filharmonii.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *