Planowana podróż do Polski: wizyta Bidena na wschodniej flance NATO

Planowany wyjazd do Polski
Biden odwiedza wschodnią flankę NATO

Zaskoczyła wiadomość o planach podróży prezydenta USA: Biden po spotkaniach z NATO i UE chce nadal latać do Polski. Kraj, który swoimi propozycjami wojennymi przeciwko Ukrainie wywołał ostatnio dyplomatyczny wrzask, mocno odczuwa skutki wojny.

Prezydent USA Joe Biden planuje w piątek udać się do Warszawy na rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Prezydent omówi, w jaki sposób Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, odpowiadają na kryzys humanitarny i praw człowieka wywołany przez niesprowokowaną i niesprowokowaną wojnę Rosji na Ukrainie” – powiedział Biały Dom w oświadczeniu w niedzielę wieczorem.

Biden i tak jest w Europie: w czwartek weźmie udział w szczytach NATO, UE i G7 w Brukseli. Stamtąd pojedzie do Polski na spotkanie bilateralne. W poniedziałek zaplanowano wideokonferencję z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Włoch Mario Draghi i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, aby omówić skoordynowaną reakcję na atak Rosji na Ukrainę.

Irytacja propozycjami Polski

Polski rząd wywołał w zeszłym tygodniu irytację w NATO, proponując „zbrojną misję pokojową” sojuszu obronnego w sąsiednim kraju. Prośba spotkała się jednak ze sceptycyzmem lub otwartym odrzuceniem w sojuszu. Propozycja Warszawy dostarczenia myśliwców MiG-29 na Ukrainę przez amerykańską bazę Ramstein w Niemczech została również odrzucona w Waszyngtonie. Należy obawiać się bezpośredniej konfrontacji wojskowej między NATO a rosyjską potęgą jądrową.

Polska jest bezpośrednio dotknięta wojną z rosyjską agresją na Ukrainie, ponieważ większość z milionów uchodźców wojennych najpierw przybywa do sąsiedniego kraju. Według ONZ od początku wojny na Ukrainę przybyło ponad dwa miliony uchodźców z sąsiedniego kraju. Nie wiadomo, ilu z nich zostało w Polsce, a ilu już wyjechało do innych krajów UE. Na początku marca w Polsce przebywała wiceprezydent USA Kamala Harris. Prezydent Duda wezwał wówczas rząd USA do przyjmowania uchodźców z kraju na czas wojny na Ukrainie. Stany Zjednoczone i inne kraje NATO znacznie zwiększyły swoje wojska stacjonujące w Polsce ze względu na zagrożenie rosyjskie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.