Pod podziemiami Filharmonii – dwóch wielkich Andreasów

Paradoksalnie słuchacze litewscy są najmniej znanymi interpretatorami muzyki klasycznej z Łotwy, choć życie muzyczne ich sąsiadów jest pełne jaskrawych barw i artystów. Jednym z nich jest pianista Andrei Osokin.

Uznany pianista

Pianista A. Osokin wywołuje u publiczności prawdziwą euforię, jest zachwycony nienaganną techniką gry i bez ograniczeń doświadcza utworu granego na wprost widza. Nie boi się otworzyć swojej duszy: oprócz uczucia szczęścia może być brzydka, nawet okrutna lub obrzydliwa – wszystkie emocje odbijają się na twarzy artysty. Łotewski artysta poniżej 40 roku życia zaprasza nas, słuchaczy, do spojrzenia na nasze życie z większą otwartością i śmiałością.

Osokin osiągnął absolutne uznanie w swoim rodzinnym kraju, wygrywając kilka najbardziej znanych międzynarodowych konkursów. Wśród nich Konkurs Pianistyczny im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 2010 i 2014 r. zdobył IV miejsce na Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, zwycięzca na konkursach w Berlinie, Londynie, Dublinie. Krytycy przedstawiają artystę jako doskonale eleganckiego, chwaląc jego potężny intelekt i charyzmę, szeroką ekspresyjną paletę dźwięków, szczególnie przekonującą w wielu różnych stylach muzycznych.

Program koncertowy Osocino obejmuje występy solowe w wielu najsłynniejszych salach koncertowych świata muzyki klasycznej: w Niemczech (Berlin Philharmonic, Berlin Concert Hall, Frankfurt’s Alte Oper), we Włoszech (Milan’s Verdi Hall), Wielkiej Brytanii (Wigmore Hall, Westminster Cathedral). Londyn, Birmingham Symphony Hall). Występował na koncertach ze światowej sławy orkiestrami, nagrał trzy solowe albumy, w 2020 roku. gościł wiele znakomitych i inspirujących recitali transmitowanych online w różnych krajach, zaprojektował i zrealizował własny festiwal muzyczny i artystyczny w Rydze. Jest członkiem stowarzyszonym Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie (ARAM). 2008 Pianista otrzymał Wielką Nagrodę Muzyczną, najważniejszą nagrodę państwową na Łotwie.

Krytycy przedstawiają artystę jako doskonale eleganckiego, chwalącego potężny intelekt i charyzmę, szeroką ekspresyjną paletę dźwięków.

Program romantyczny

Jako członek słynnej orkiestry Kremerata Baltica na Litwie A. Osokinas być może również zawędrował na Litwę, ale pianista wystąpi tu po raz pierwszy z utworami solowymi. Piosenka Andrei Bocelli „Con te Départò” („Wyjadę z tobą”) zostanie wykonana w Orkiestrze Państwowej Filharmonii w Kownie podczas koncertu „Two Big Andreas”, a wieczorem skomponuje kiczowa muzyka ukraińska Valentynas Silvestronas. Osokin zagra program Fryderyka Chopina i będzie akompaniował włoskim melodiom bel canto.

W programie koncertu zorganizowanego przez firmę Klasikos degustacija pianista włączył imponujące grafiki F. Chopina, Poloneza, walce i nokturny. Wykonawca dostarcza tak odświętną muzykę, pełną bolesnych i niesamowicie radosnych tajemnic, w pełnej gamie romantyków, zarówno namiętnie zniuansowanych, jak i zszokowanych wielkością kontrastów. Artysta zapomina się i oddaje się przepływowi muzyki. Słuchacz nie dba o to, czy jego postawa jest w jakikolwiek sposób uzasadniona, czy usprawiedliwiona – pianista czaruje publiczność swoim artystycznym urokiem.

Akcenty bel canto

Wraz z łotewskim pianistą reprezentacyjny tenor bel canto Donato Ravini wykona piosenkę „Con te Départò” słynnego rodaka A. Bocellego, a także klasyczne pieśni innych włoskich kompozytorów.

Chopin kochał i cenił powieści włoskie i repertuar bel canto. Dominujące w tych pieśniach motywy miłości i namiętności odnajdujemy w nokturnach, mazurkach i koncertach fortepianowych polskiego kompozytora.

Arcydzieła Chopina zdają się mówić o równie znanych i wspaniałych utworach na głos i fortepian, reprezentujących wielką włoską tradycję belcanta. Symbolami tej tradycji są Giacomo Puccini, Vincenzo Bellini, Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni, Francesco Paolo Tosti i inni znani włoscy kompozytorzy.


Co? Koncert „DU DIDIEJI ANDREA”.

Gdy? Filharmonia Państwowa w Kownie.

Gdy? 5 kwietnia, 18:30


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *