Podejmowane są niezbędne decyzje: musimy się bardzo szybko przygotować, bo czas nie jest naszym sprzymierzeńcem

Podczas gdy rosyjska wojna trwa na Ukrainie, prezydent Gitan Nauseda zwołał w środę posiedzenie Rady Obrony Państwa (VGT). Na konferencji prasowej podczas prezydencji po spotkaniu przywódca tego kraju zapowiedział, że zachodni przywódcy omówią w czwartek dalsze sankcje wobec Rosji.

Po spotkaniu VGT szef państwa poinformował, że uzgodniono zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

„Dzisiaj zdecydowaliśmy o dalszym zwiększaniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Jak wiecie, w stałej komunikacji z władzami ukraińskimi otrzymujemy od nich bardzo konkretną listę potrzeb. I wiele rzeczy, od noktowizorów po anty- urządzenia dronowe, są produkowane przez firmy litewskie. A więc będziemy tę pomoc kontynuować, jesteśmy w stanie dość szybko ją kontynuować. Postanowiliśmy przeznaczyć na to co najmniej 10 mln euro – powiedział G. Nausėda.

Dodaje się, że wsparcie może być jeszcze wyższe, gdyż wysokość wsparcia nie zależy od wielkości przyznanych środków, ale od zdolności produkcyjnych.

Pan Nausė zapowiedział, że nowy pakiet sankcji wobec Rosji zostanie omówiony w czwartek z sojusznikami.

– Właśnie wtedy do nas dotarło. Innym szczególnie ważnym kierunkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa narodowego Litwy i możliwości wzmocnienia wschodniej flanki. To będzie jedna z kwestii, które poruszę na szczycie NATO.

Z drugiej strony Litwa jest gotowa odrobić wszystkie zadania domowe, przeznaczyć dodatkowy budżet, rozwinąć infrastrukturę i zbudować nowe składowiska. Sytuacja jest taka, że ​​trzeba to zrobić bardzo szybko, bo czas nie jest naszym sprzymierzeńcem – powiedział G. Nausėda.

Prezydent podkreślił, że wzmocnienie sił NATO na Litwie ma w obecnym czasie „największe znaczenie”.

„Dlatego rozmieszczenie sił sojuszniczych musi być nie tylko środkiem odstraszającym, ale także bardzo ważnym obszarem obrony zbiorowej. Siły już się powiększają, zarówno siły frontowe, jak i amerykański kontyngent na Litwie. NATO prowadzi ćwiczenia w naszym regionu” – powiedział G. Nausėda.

„Myślę, że znajdziemy rozwiązania”

Po tym, jak minister transportu i komunikacji Marius Skuodis ogłosił, że kraje bałtyckie i Polska proszą UE o zakaz transportu drogowego towarów do iz Białorusi, Rosji, prezydent mówi, że rozwiązanie należy znaleźć na szczeblu europejskim.

„Dziś wszyscy zgadzamy się, że handel z Rosją musi być ograniczany.Najważniejsze jest teraz, aby te decyzje były realizowane w sposób uporządkowany i jednolity i aby nie było bardzo trudnych sytuacji na granicach państwa.

Dlatego ta kwestia będzie dyskutowana na szczeblu europejskim i myślę, że znajdziemy rozwiązania” – powiedział G. Nausėda.

Zapytany o możliwość osiągnięcia celów wzmocnienia obrony przeciwlotniczej przed szczytem w Madrycie, głowa państwa odpowiedziała bardziej szczegółowo.

„Musimy najpierw oprzeć się temu, co sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił w swoim dokumencie na temat długoterminowego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Czasami zbytnio skupiamy się na konkretnych elementach, takich jak liczba żołnierzy lub inne aspekty, i zapomnijmy że liczba żołnierzy jako taka nie jest najważniejsza, bo musi być zapewniona odpowiednim sprzętem wojskowym, żołnierzom musi towarzyszyć wzmocnienie sprzętu wojskowego rozlokowanego tu na Litwie” – powiedział G. Nausėda.

Według prezydenta pytania te zostaną poruszone.

„Termin ich wdrożenia będzie zależał nie tylko od możliwości przyjęcia tego sprzętu, ale także od zdolności naszej infrastruktury jako kraju przyjmującego do przyjęcia dodatkowej liczby członków i odpowiedniego przygotowania” – powiedział G. Nauseda.

Głowa państwa przypomniał, że dodatkowe 40 mln. euro.

„Będzie inwestowany w tworzenie dodatkowych obozów. Niektóre z nich będą stałe. To zwiększy nasze szanse na sprowadzenie większej liczby żołnierzy w pierwszej kolejności. Będziemy mieć wszystkie elementy, o których mówimy tutaj przed szczytem NATO „. powiedział G. Nausėda.

Według prezydenta szczyt NATO odzwierciedla ambicje wzmocnienia wschodniej flanki NATO i określi plan działania, wskazujący kiedy, jak szybko i w jakim stopniu zostanie to zrobione.

Prezydent wyjaśnił, co zmieniłoby się w przejściu od policji powietrznej do obrony powietrznej.

– To zarówno infrastruktura, jak i bardzo znaczące inwestycje tych krajów dostarczą nam elementy obrony przeciwlotniczej, a docelowo są to nawet instrukcje dotyczące zdolności, które są wdrażane na Litwie.

Bo w dzisiejszych czasach żyjemy według zupełnie innej filozofii, kiedy głównym zadaniem policji lotniczej jest rejestrowanie naruszenia i ostrzeganie o tym naruszeniu. Obrona powietrzna jest już elementem zupełnie innego poziomu, co zapewnia nie tylko jego przechwycenie, ale także podjęcie ekstremalnych środków – powiedział G. Nausėda.

Umowy są odnawiane po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie

Politycy litewscy mówili o potrzebie odnowienia porozumień w sprawie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

W miniony piątek parlamentarzyści debatowali nad kwestią przedłużenia umowy o bezpieczeństwie narodowym i obronności.

W tym czasie na posiedzeniu VGT będzie omawiane wsparcie wojskowe dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej granicy Europy.

Spotkanie odbędzie się przed szczytem NATO w Brukseli w czwartek.

VGT omawia i koordynuje najważniejsze kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i obronności państwa. Rada Obrony Państwa składa się z Prezydenta – Naczelnego Wodza Państwowych Sił Zbrojnych, Premiera, Marszałka Sejmu, Ministra Obrony Narodowej i Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych. Na czele Rady Obrony Państwa stoi Prezydent.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *