Podobnie jak Stany Zjednoczone, bez eskalacji wojny może pomóc Ukrainie

Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Fot. Władimir Iwanowo (V)

Stany Zjednoczone uważają, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, a Waszyngton stara się pomóc Kijowowi przetrwać, ale najważniejsze są wysiłki, aby konflikt nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę i nie wywołał III wojny światowej.

W odpowiedzi na oświadczenie amerykańskiego przywódcy i wywiad z AFP, agencją informacyjną z kilkoma urzędnikami, którzy wypowiadali się w delikatnej kwestii anonimowości, amerykańscy dowódcy wojskowi walczą o zrównoważenie tych potrzeb i uniknięcie eskalacji nuklearnej.

Konflikt może się nie skończyć w najbliższym czasie, ostrzegał podczas ostatniej podróży do Europy sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Amerykańskie źródła żywności początkowo obawiały się ataku z Aibik, podczas którego okupacja Kijowa wystarczyłaby na kilka dni. Jednak Pentagon szybko zdaje sobie sprawę, że rosyjskie wojsko opóźnia plany ataku ze względu na problemy logistyczne i dzierżawę dostępu do Ukrainy.

Jednak prognozy armii amerykańskiej pozostają pesymistyczne, Rosja, posiadająca dużą część potęgi militarnej, może nadal okupować Kiżów.

Oficer obrony USA powiedział: po prostu nie sądzę, abyśmy mogli lekceważyć [Maskvos] puszka ognia.

Putin jest skazany

Pan Blinken ostrzegł, że aktywność gospodarcza na Ukrainie prawdopodobnie ulegnie poprawie.

Ale prezydent Rosji Władimir Putin jest skazany na zagładę.

Rozmawiając z amerykańskim prywatnym urzędnikiem, powiedział, że wierzy, iż rosyjski przywódca już przegrał i odpowiednio kieruje swoją strategią.

Głównym priorytetem jest dalsze udzielanie na szeroką skalę pomocy ukraińskiemu ruchowi oporu, aby mógł on przetrwać nawet w przypadku okupacji niektórych miast.

Amerykanie zapewniają pełną wymianę informacji i danych o żywności z Ukrainą, powiedział dyplomata. Dane te mają szczególne znaczenie dla ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej i dają możliwość odparcia części rosyjskich ataków.

Bezprecedensowa liczba 350 mln USD Zapowiedziana pod koniec lutego pomoc wojskowa w wysokości 321,8 mln USD trafiła już do ukraińskich sił zbrojnych.

Waszyngton planuje przeznaczyć nowy duży, 10 miliardów. kopertę w wysokości 9,2 mld euro, obejmującą pomoc gospodarczą i humanitarną oraz nowe dostawy broni i amunicji.

Amerykańskie zobowiązanie wysokiej rangi polega na tym, że pomoc dla Ukrainy nie ma granic, o ile nie obejmuje ciężkiej broni ofensywnej.

Amerykanie obawiają się, że Putin zostanie sprowokowany do rozszerzenia walk poza Ukrainę. W tym przypadku istnieje ryzyko bezpośredniego i potencjalnie nuklearnego konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami NATO.

W ten sposób wysiłki mające na celu aresztowanie rosyjskiego prezydenta stają się głównym kierunkiem, mówi urzędnik USA.

czerwona linia

Inny obowiązek uznał, że wybuch wojny jest czerwoną linią. Nie chcemy III wojny światowej, mówi.

Jeszcze przed inwazją rosyjską Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, doskonale świadomy zagrożenia konfliktem nuklearnym, ostrzegał, że jakiekolwiek bezpośrednie wycofanie się Stanów Zjednoczonych na Ukrainę wywoła wojnę światową. Poprosił o uniknięcie takiej eskalacji poprzez ograniczenie zakresu przekleństw amerykańskich.

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

W ten sposób Waszyngton podważa prewencyjne i odstraszające rozmieszczenie wojsk w krajach sojuszniczych poza Rosją. W ostatnich dniach odwiedzili ich A. Blinken i Mark Milley, naczelny dowódca amerykańskich sił zbrojnych.

Jednak wszelkie kroki, które Putin mógłby uznać za konieczną eskalację, są wykluczone, gdyż Moskwie nie można zarzucić zaangażowania NATO na Ukrainie.

Jeśli siły rosyjskie uderzą w członka NATO, wszyscy członkowie Sojuszu Transatlantyckiego, w tym Stany Zjednoczone, muszą otrzymać pomoc wojskową, zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o obronie zbiorowej. Pan Biden powiedział, że ta zasada będzie przestrzegana.

Waszyngton i NATO odrzuciły prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że krajowa strefa zakazu lotów powinna zostać ustanowiona, ponieważ samoloty Sojuszu powinny być gotowe do zestrzelenia rosyjskich samolotów bojowych, prowadząc Blinkena.

Putin groził milicji i katastrofalnymi konsekwencjami dla Europy i świata, jeśli zostanie ustanowiona strefa zakazu lotów.

W obliczu tego napięcia Waszyngton przesłał przesądną wiadomość o możliwości przekazania Ukrainie przez kraje takie jak Polska myśliwców radzieckich, szkolonych do latania przez ukraińskich pilotów.

Możliwość przejścia na emeryturę

Administracja pana Bidena początkowo unikała nawet tej możliwości, ale w końcu przystąpiła do aktywnego planu. Jednak Stany Zjednoczone nie przedstawiły żadnych wiążących zobowiązań ani polityk.

Niektórzy w Waszyngtonie obawiają się, że taki ruch wystarczy do zakończenia konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Moskwą, nawet jeśli nie zmieni znacząco układu sił w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Chociaż pojawiają się wezwania do dalszego kurczenia się Zachodu, zwłaszcza gdy ogłaszane są bardziej szokujące obrazy wojny i ujawnia się ludność cywilna, przywódcy amerykańscy pozostają zaangażowani w ostrożną równowagę.

Liczą oni na zwiększenie presji na Kreml sankcjami, które ostatecznie zmuszą Putina do wniosku, że kontynuowanie wojny będzie kosztować więcej niż wycofanie się.

Będzie to jednak wymagało otwartych kanałów dyplomatycznych, aby umożliwić przywódcy Kremla ustąpienie.

Amerykanie, którzy od czasu rozpoczęcia inwazji 24 lutego zerwali wszelkie kontakty na wysokim szczeblu z Rosją, teraz namawiają innych, aby spróbowali porozmawiać z Putinem.

Działania mediacyjne Izraela, które rozpoczęły się w zeszły weekend, są pryzmatyczne.

Blinken rozmawiał także telefonicznie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, podkreślając silną przyjaźń Pekinu z Moskwą. Środki te prawdopodobnie zachęcą Chiny do przyjęcia roli mediatora.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.