Polacy protestują przeciwko „repolonizacji” mediów | Europejski | DW

Ostatnia faktura ten kuratorzy krajowi Polska partia rządząca „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) na temat mediów skierowany wobec TVN – jedynego z trzech największych kanałów telewizyjnych w krajuotwarcie proeuropejskie i krytyczne wobec rządu. miw bardzo szczególnym horrorze z PiS jest ten Kanał informacyjny TVN24, flagowy program TVN.

Don modeluje, ten PiS Na początku lipca jako projekt ustawy, czyli bez uprzednich konsultacji społecznych, ws Izba Reprezentantów RP, Sejm, przyniósł cel ten do omówienia w tym tygodniu. Następnie rachunek ewentualnie do dalszej analizy w Senat, druga izba parlamentu. oraz anastępnie zawdzięcza Sejmowi jego w końcu zatwierdzić. Będzie obgryzać paznokcie dlatego Prawidłowy powinien z woli PiS zawsze we wrześniu zdecydowany. Więc może Licencja przez TVNkto 26.09.21 kończy się, nie można go przedłużyć.

Widok na aulę Izby Reprezentantów w Warszawie, Sejm

Tymczasem w kraju narasta opór wobec planów partii rządzącej. Do ten wieczór od 08.10.2021 protesty ogłoszone w około 40 miastach, z udziałem prawie wszystkich wyszedł z inaczej zepsuty Polski wziąć udział w opozycji. Ona bój się go w którym PiS– osiągnięcie nie tylko w telewizji cyfrowej.

To dopiero „początek”, mówi Jakub KarysSzef komisje dla Obrony Demokracji (KOD). Gdy rząd skończy z największą niezależną siecią telewizyjną, łatwiej będzie zlikwidować wszystkie inne małe niezależne stacje” – mówi w codzienny Gazeta Wyborcza.

Kontroluj ponad 80% lokalnej prasy

Tam „repolonizacja„mediów jest jednym z najważniejszych punktów w agendzie politycznej PiS. Don media w kraju UE mają polskich i polskich właścicieli punktu widzenia raportu. Zaraz po objęciu urzędu w 2015 roku rząd PiS obsadził publiczną telewizję TVP redaktorami lojalnymi wobec partii. Kolejny ważny krok w kierunku repolonizacji nastąpił w grudniu 2020 roku, kiedy to państwowy koncern naftowy Orlen odkupił wszystkie media od niemieckiej grupy wydawniczej Passau, która od tego czasu przejęła kontrolę polskiego państwa nad 80% prasy lokalnej w kraju.

Polska Bydgoszcz |  prasa polska

Pod kontrolą PiS: reklama dla mediów lokalnych w Bydgoszczy

Obecna ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku stanowi, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie mogą kontrolować więcej niż 49% udziałów w polskich mediach. TVN należy do amerykańskiej firmy Discovery, co jest możliwe tylko dlatego, że amerykańska firma zarządza polskim kanałem za pośrednictwem Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii, kraju EOG. Jednak najnowsza propozycja PiS chce również zakazać większościowej własności mediów w spółkach z krajów EOG, ale „kontrolowanych” przez firmy spoza EOG, jak wynika z uzasadnienia.

Kto zagraża Polsce?

Mówi również, że nowe przepisy mają ułatwić KRRiT monitorowanie właścicieli mediów, w tym tych „z krajów, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Polska Premier Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki (PiS)

Podczas niedawnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki (PiS) zasugerował, kto może zagrozić bezpieczeństwu Polski: „Wyobraźmy sobie, że media w Polsce – bardzo duży portal lub telewizja, radio lub gazeta – niezależnie od tego, czy są przejęte przez Rosjanina, Firmy chińskie czy arabskie, czy my, jako obywatele, chcemy mieć prawo powiedzieć „nie”?” – zapytał. „Potrzebujemy narzędzi, które ostatecznie pomogą zdecydować, czy dane przejęcie na ziemi polskiej, na terytorium Rzeczypospolitej Polski, jest właściwe czy nie”.

„Partia rządząca chce ograniczyć wolność mediów”

Ale choć premier mówił o Chinach, Rosji i krajach arabskich, to nowe prawo ma być wyraźnie skierowane na TVN. Publicznie nazywany jest nawet „Lexem TVN”. – Wejście w życie tej ustawy oznaczałoby, że amerykańska firma Discovery, właściciel TVN, musiałaby w ciągu sześciu miesięcy zbyć większość swoich udziałów – tłumaczy były prezes TVP, Juliusz Braun, który członek Polskiej Rady Mediów Narodowych (RMN) od 2015 roku, reprezentuje opozycję.

Polska Juliusz Braun Polski dziennikarz i polityk

Juliusz Braun, były szef TVP, od 2015 roku reprezentuje opozycję w Radzie Mediów Narodowych

„Partia rządząca chce ograniczać wolność mediów, bo się ingerują, a to kolejna taka próba. PiS-politycy, ale też część PiSwyborców” – powiedział Braun DW.

TVN nie chce się wycofać

Według dyrekcji TVN projekt jest próbą ograniczenia wolności mediów „pod pretekstem walki z zagraniczną propagandą”. „Nie poddamy się żadnej presji i pozostaniemy niezależni i będziemy działać w interesie naszych widzów” – powiedział 8 lipca 2021 r. zarząd TVN.

Komisja Europejska również widzi, że wolność prasy w Polsce jest zagrożona przez planowaną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova napisała na Twitterze 12 lipca 2021 r., że nowelizacja ustawy jest „kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności mediów i różnorodności opinii w kraju”. Rozwój wokół TVN24 będzie uważnie monitorowany.

„Zamykanie bardzo konkretnego kanału telewizyjnego”

– Te zmiany miały na celu zamknięcie bardzo specyficznego kanału telewizyjnego – powiedział na konferencji prasowej Cezary Tomczyk, przewodniczący grupy parlamentarnej największej opozycyjnej koalicji, Koalicji Obywatelskiej. Dziś to TVN, „jutro mogą to być dowolne inne wolne media w Polsce”. Według polityka rządzący byli „przerażeni prawdą” pokazaną przez krytycznego nadawcę.

Polska, Warszawa |  Adam Bodnar

Adam Bodnar, były polski rzecznik praw obywatelskich i praw człowieka

Na alarm bije także były polski rzecznik praw obywatelskich i praw człowieka Adam Bodnar. Autorzy nowelizacji dyskutowaliby o „bezpieczeństwie”, ale swoim projektem „sami stworzyliby realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa”, ponieważ prawo „stosuje traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi”. zraniony”. Zdaniem byłego mediatora miałoby to konsekwencje finansowe dla budżetu państwa.

Propaganda zamiast dziennikarstwa

Konsekwencje repolonizacji mediów ujawniły się ostatnio wraz z przejęciem lokalnej prasy przez państwowy koncern naftowy Orlen. „Sposób przeprowadzenia tej operacji pokazuje, że wszystkie opowieści o utrzymaniu niezależności dziennikarzy to bajki. propagandziści polityczni – mówi ekspert ds. mediów Juliusz Braun.

Jeśli proponowana ustawa wejdzie w życie, właściciel TVN Discovery prawdopodobnie nie tylko sprzeda część swoich akcji, ale całkowicie wyjdzie. „Gdyby Amerykanie chcieli zatrzymać stację, ale nie mieli większościowego udziału i byli zależni od decyzji innych ludzi, to nie sądzę, żeby to zaakceptowali” – mówi Braun.

Tymczasem poparcie Parlamentu dla nowego przepisu nie jest pewne. Partia „Rozumiem”, partner koalicji PiS z 11 mandatami w parlamencie, już zaprotestowała przeciwko projektowi parlamentarnemu. Jeśli jego frakcja parlamentarna odrzuci plan, rząd, który dysponuje zaledwie niewielką większością 231 z 460 mandatów, będzie zależny od poparcia prawicowo-nacjonalistycznej opozycyjnej partii Konfederacja, która prowadzi kampanię na rzecz redukcji kapitału zagranicznego w Polsce. .

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *