Polacy przygotowują się do demonstracji przeciwko kontrowersyjnemu prawu rynku mediów

Reputacja Polski jako kraju gwarantującego wolność mediów i sprzyjające środowisko dla spraw zagranicznych jest ugruntowana. Co więcej, przyjęcie tej legislacji grozi poważnym zniszczeniem stosunków Polski z jej strategicznym partnerem, Ameryką.

Formalnie przepisy te zakazywałyby podmiotom spoza UE posiadania większościowych udziałów w polskich spółkach medialnych.

W praktyce zmusiłoby to amerykańską firmę Discovery Inc. do sprzedaży większościowego pakietu akcji TVN. TVN obsługuje wiele kanałów, w tym kanał informacyjny TVN24. Główny kanał TVN prowadzi również niezwykle popularny wieczorny program informacyjny, który codziennie przyciąga miliony widzów.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS) dąży do nacjonalizacji sektora medialnego od jego powstania w 2015 roku, argumentując względami bezpieczeństwa narodowego. Według niej, wraz z przyjęciem wspomnianego ustawodawstwa, Polska dołączy do innych krajów europejskich, w tym Francji i Niemiec, które nakładają ograniczenia na udział kapitału zagranicznego w spółkach z sektora medialnego.

Prawodawcy PiS przekonywali ostatnio, że należy chronić polskie media przed stolicą Rosji, Chin czy świata arabskiego.

„Musimy chronić Polskę przed przybyciem różnych podmiotów z wrogich nam krajów” – powiedział Marek Suskis, szef grupy legislacyjnej PiS, która przedstawiła ustawę w zeszłym miesiącu.

Nie wiadomo jednak, czy ustawa zostanie uchwalona, ​​gdyż jedna z młodych partii koalicji rządzącej postrzega to jako atak na pluralizm, choć może zyskać poparcie skrajnie prawicowych ustawodawców w unijnej opozycji.

TVN24 to jeden z najpopularniejszych niezależnych kanałów informacyjnych w Polsce. W poniedziałek obchodził 20-lecie swojego powstania.

Demonstracje wspierające TVN zaplanowano na wtorek wieczorem w 78 miastach Polski. Ustawa będzie przedmiotem debaty w parlamencie w środę.

Demonstracje organizuje Komitet Obrony Demokracji pod hasłem „Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska”. Protesty są również wspierane przez kilka grup zajmujących się wolnością mediów i prawami człowieka.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.