Polska chce reparacji: Kaczyński łagodzi oczekiwania


Szef PiS Jarosław Kaczyński oczekuje, że Niemcy zapłacą rekompensatę za cierpienia podczas II wojny światowej, ale szybko łagodzi oczekiwania.
Obraz: dpa

Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za szkody poniesione podczas II wojny światowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie spodziewa się szybkiego osiągnięcia po spotkaniu z liderem CDU Merzem.

DPrezes rządzącej w Polsce partii PiS Jarosław Kaczyński łagodzi oczekiwania, że ​​roszczenia odszkodowawcze przeciwko Niemcom mogą być szybko wyegzekwowane. To może zająć „całe pokolenie” – powiedział Kaczyński w piątek w Warszawie. Długo przygotowywany raport o zniszczeniach poniesionych w czasie II wojny światowej i wynikających z nich żądaniach zostanie częściowo przedstawiony 1 września. Według polskiej agencji PAP Kaczyński potwierdził to w piątek.

Kaczyński powiedział, że rozmawiał również z liderem CDU Friedrichem Merzem o roszczeniu odszkodowawczym przez Polskę podczas jego wizyty w Warszawie w tym tygodniu. Jako doświadczony polityk i prawnik odpowiedział, że żaden rząd niemiecki nie zaakceptuje tego w tej chwili. „Odpowiedziałem, że historia jest dynamiczna. Polska zadaje pytanie, bo ma wymiar zarówno materialny, jak i moralny.

Może sam nie zobaczy wyniku, powiedział siedemdziesięciotrzylatek. „Ale kiedy zaczniemy, nie możemy się poddawać”. Uzyskanie reparacji z Niemiec jest uważane za bardzo osobistą sprawę dla Kaczyńskiego w Warszawie. Roszczenie odszkodowawcze zrzesza także obóz narodowo-konserwatywny w Polsce. To może stać się ważnym tematem kampanii dla PiS, który walczy o większość w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.