Polska chce się sprzeciwić cięciom budżetowym dla Węgier

Polska chce oprzeć się planowi Komisji Europejskiej obcięcia funduszy europejskich dla Węgier. – Polska z całą mocą będzie się opierać wszelkim działaniom instytucji europejskich, których celem jest bezprawne pozbawienie państwa członkowskiego funduszy – w tym przypadku w szczególności Węgier – powiedział w niedzielę w Kamienicy na Śląsku premier Mateusz Morawiecki. Sygnały z Budapesztu i Brukseli wskazują jednak, że wypracowywane jest rozwiązanie sporu.

Z powodu korupcji i innych naruszeń praworządności na Węgrzech Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę zmniejszenie płatności z budżetu UE na rzecz kraju o około 7,5 mld euro. Po raz pierwszy Komisja Europejska zaproponowała ten środek ze względu na braki w praworządności w kraju UE. Aby kraj mógł faktycznie obciąć pieniądze z budżetu UE, co najmniej 15 krajów z co najmniej 65% ludności UE musiałoby zgodzić się na propozycję.

© dpa-infocom, dpa:220919-99-815257/2 (dpa)


Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *