Polska i Bałtyk chcą wykluczyć więcej rosyjskich banków ze Swift

BRUKSELA (dpa-AFX) – W ramach negocjacji w sprawie ósmego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji, Polska, kraje bałtyckie i Irlandia naciskają na nowe środki karne wobec rosyjskich banków. Gazprombank, Alfa Bank i Rosbank powinny zostać wykluczone z sieci komunikacji bankowej Swift, zgodnie z propozycją nowych sankcji pięciu krajów. Dziewięciostronicowy dokument, który jest dostępny w Niemieckiej Agencji Prasowej, ma zostać włączony do przygotowań Komisji Europejskiej do dalszych środków karnych.



Po zejściu:
W te akcje technologiczne warto teraz zainwestować…

Po zapowiedzianej częściowej mobilizacji Rosji w wojnie z Ukrainą, państwa UE zgodziły się na jak najszybsze nałożenie nowych sankcji na Rosję w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi. „Podejmiemy dalsze środki ograniczające, zarówno na poziomie osobistym, jak i sektorowym” – powiedział szef polityki zagranicznej Josep Borrell. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wspomniała m.in. o dodatkowych kontrolach eksportu technologii cywilnej.

W najbliższych dniach Wasza władza przeprowadzi tzw. rozmowy wyznaniowe z przedstawicielami państw UE w Brukseli, aby zbadać ich priorytety. Prawdopodobnie przedstawi wówczas propozycję pakietu sankcji, z którymi państwa UE będą musiały negocjować. Częścią tej propozycji może być również ograniczenie cen importu rosyjskiej ropy, o które już prowadzą kampanie silne gospodarczo demokracje G7. W efekcie Rosja powinna zarabiać mniej na swojej ropie. Decyzje dotyczące sankcji UE muszą być podejmowane jednogłośnie przez wszystkie 27 państw członkowskich.

Propozycja Polski, państw bałtyckich Estonii, Litwy, Łotwy i Irlandii przewiduje teraz zakaz współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki jądrowej. Ponadto kraje naciskają na całkowity zakaz importu gazu z Rosji, z odpowiednim okresem przejściowym. Należy również zakazać sprzedaży nieruchomości w UE Rosjanom i rosyjskim instytucjom, a także importu diamentów z Rosji do UE.

W szczególności środki karne wobec rosyjskiego sektora energetycznego mogą wywołać opór na Węgrzech, które są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu. Z drugiej strony Francja współpracuje z Rosją w sprawie atomu./wim/DP/nas

Źródło: dpa-AFX

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *