Polska i Białoruś: uchodźcy na granicy

Tragedia uchodźców na granicy polsko-białoruskiej: ONZ wzywa rządy do pomocy

Genewa.Sytuacja uchodźców tkwiących między Białorusią a Polską pozostaje godna ubolewania. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wezwał oba rządy do podjęcia pilnych działań na rzecz pomocy ludności. Są do tego zobowiązani na mocy międzynarodowego prawa dotyczącego ludzi i uchodźców, powiedziała we wtorek w Genewie rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza (OHCHR). Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Migracji na obszarze przygranicznym zginęło co najmniej 21 osób.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Od tygodni tysiące migrantów i uchodźców próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. UE oskarża autorytarnego białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o transport powietrzny ludzi z regionów objętych kryzysem do Mińska, aby następnie przemycić ich do UE. Rząd w Mińsku to odrzuca.

Asystentom i dziennikarzom odmawia się wstępu na teren przygraniczny

Zespół OHCHR był w Polsce, ale nie mógł podróżować do obszaru przygranicznego. Odmówiono mu wyjazdu na Białoruś. Zespół słyszał mrożące krew w żyłach zarzuty ze strony uchodźców w Polsce. „Kilka respondentów poinformowało, że białoruskie siły bezpieczeństwa zażądały wygórowanych ilości żywności i wody” – powiedziała rzeczniczka. Ludzie zgłaszali akty przemocy ze strony białoruskich sił bezpieczeństwa, które przetransportowały ich do granicy i wepchnęły na terytorium Polski. Podobno uniemożliwili jej także powrót do stolicy Mińska. Wysoka Komisja wezwała do zbadania tych zarzutów i wezwała władze do położenia kresu takiemu zachowaniu.

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Dowiedz się więcej po ogłoszeniu

Kilku uchodźców w Polsce poinformowało, że zostali odesłani na Białoruś pomimo próśb o ochronę międzynarodową ze strony polskiej. Wielu twierdziło, że byli systematycznie zatrzymywani i odmawiano im leczenia. Wysoka Komisja zwróciła się do Polski o indywidualne rozpatrzenie wniosków o ochronę. Niepokojące jest to, że Polska odmawia dostępu do obszaru przygranicznego działaczom praw człowieka, pracownikom pomocy i dziennikarzom.

RND/dpa

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *