Polska i Czechy zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych

Czechy i Polska ogłosiły w piątek, że zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników lotniczych od północy w odpowiedzi na wojnę Moskwy z Ukrainą.

Wcześniej w piątek LOT, flagowa polska linia lotnicza, zawiesił loty do Moskwy i Sankt Petersburga.

„Od najbliższej północy zawiesimy wszystkie rosyjskie linie lotnicze w czeskiej przestrzeni powietrznej” – napisał na Twitterze czeski minister transportu Martin Kupka.

Premier Polski Mateusz Moravecki napisał na Facebooku, że Polska również przygotowuje taką uchwałę.

„Zakaz wejdzie w życie od północy” – powiedział później na Twitterze rzecznik RP Piotr Muller.

Podobną decyzję podjął już rząd brytyjski, który w czwartek zakazał Aeroflotowi, flagowemu rosyjskiemu przewoźnikowi lotniczemu, operowania w brytyjskiej przestrzeni powietrznej.

Moskwa odpowiedziała w piątek, zakazując wszystkim samolotom połączonym z Wielką Brytanią, w tym lotów tranzytowych, lotów nad rosyjską przestrzenią powietrzną.

Mołdawia ogłosiła w czwartek ogólne zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej i przekierowanie lotów na inne lotniska. Białoruś, która pomogła Rosji w inwazji na Ukrainę, z kolei zamknęła „część” swojej przestrzeni powietrznej.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.