Polska i Turcja zgodziły się na współpracę, aby migracja nie była już wykorzystywana jako broń

Zbignie był Rau. Zdjęcie autorstwa TASS/Scanpix

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i turecki dyplomata Mevlut Cavusoglu zgodzili się współpracować, aby zakończyć migrację jako broń.

Mevlut Cavusoglu wezwał polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua do koordynowania wysiłków na rzecz zaprzestania wykorzystywania migracji jako broni – poinformowało polskie MSZ na Twitterze.

Polska i Turcja przystępujące do NATO będą wspólnie pracować nad tym, aby reżim (Alaksandra V) Łukaszenki nie wykorzystywał już nielegalnych migrantów jako hybrydowego ataku na swoich sąsiadów, poinformował polski resort w oświadczeniu.

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej skomplikowała się w poniedziałek, kiedy kilka tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu zebrało się na polskiej granicy, by wjechać do UE. Polska opisuje sytuację jako najtrudniejszy moment od początku kryzysu granicznego.

Łotwa, Polska i Litwa doświadczyły w ostatnich miesiącach znacznego wzrostu napływu nielegalnych migrantów próbujących przedostać się na terytorium Unii Europejskiej przez Białoruś. Wspólnota obwinia Białoruś o chaos na granicy, która nie pozwala już migrantom na wjazd na Bliski Wschód i do Afryki bez wjazdu do Unii Europejskiej.

Państwa bałtyckie oskarżają reżim w Mińsku o organizowanie przepływów migracyjnych i określają to jako agresję hybrydową. Stanowisko to popiera również Komisja Europejska.

odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ odbędzie w czwartek nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – poinformowali dyplomaci.

15-osobowa Rada Bezpieczeństwa ONZ odbędzie kolejne posiedzenie z inicjatywy Estonii, Francji i Irlandii – poinformowali w środę dyplomaci.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła wcześniej, że sytuacja ponad 2000 migrantów, którzy utknęli na granicy, głównie Kurdów na Bliskim Wschodzie, jest nie do zniesienia i wezwała do działania w obliczu utrzymujących się warunków pogodowych.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.