Polska: Łukaszenka już szuka nowych kierunków, Rosja wyśle ​​loty do Grodna

Według niego, mimo że migranci są wydalani z Białorusi, jest za wcześnie, by mówić o deeskalacji kryzysu.

Zarynas podkreślił, że próby przekroczenia granicy siłą trwają, a grupy migrantów pozostają agresywne. Dlatego uważa, że ​​Białorusini mogą skierować migrantów na granicy.

Według polskich służb specjalnych wykorzystanie tras między Moskwą a Mińskiem w celu zaostrzenia kryzysu może wkrótce ulec intensyfikacji.

„Reżim Łukaszenki szuka nowych kierunków zamiast tych, które są obecnie zablokowane” – powiedział Zaryn.

Generalnie rzecznik ministra koordynującego służby specjalne powiedział, że sytuacja na granicy jeszcze długo pozostanie napięta, bo „nie ma żadnych oznak, że zmienia się taktyka i strategia Białorusi, nawet jeśli zobaczymy grę ”.

NEXTA poinformowała wówczas, że rosyjskie linie lotnicze Nordwind działają od 2 grudnia. uruchamia Moskwa-Grodno.

Loty będą obsługiwane do trzech razy w tygodniu samolotem Embraer 190 o pojemności 110 pasażerów.

Ponieważ w przeszłości ta trasa nie była tak popularna, obawy polskich służb specjalnych mogą być uzasadnione.

„Aleksander Łukaszenka to większy plan, a reżyser jest w Moskwie” – powiedział we wtorek dla polskiego radia Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych tego kraju.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji sztuczna migracja i kryzys polityczny to wyzwanie nie tylko dla Unii Europejskiej, ale także dla NATO. Przypomniał swoją rozmowę z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem z zeszłego tygodnia i podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone postrzegają sytuację na granicy z Białorusią jako fragment większej akcji Rosji, która obecnie koncentruje swoje wojska na granicy z Ukrainą.

„To bardzo ważne, że Polska kształtuje poglądy swoich partnerów z Unii Europejskiej i NATO na ten kryzys polityczny” – powiedział Rau.

Zapewnił, że Unia Europejska i NATO czują się w tej kwestii zjednoczone. Szef polskiego MSZ dodał, że kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze będzie poświęcone kryzysowi wywołanemu przez Rosję i Białoruś.

Według Rau wywiad NATO potwierdza, że ​​Rosja koncentruje swoje siły na granicy z Ukrainą. „Rosja realizuje scenariusz zmiany granicy. Polityka Kremla najpierw dotknęła Sakartvela, a potem Ukrainy. Żaden wywiad nie jest w stanie określić ostatecznego celu działań Rosji przeciwko Ukrainie. konflikty, które wywołała” – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

„Polska jest gotowa do negocjacji z Rosją, ale uważamy, że negocjacje w sprawie stosunków polsko-białoruskich powinny być prowadzone z opozycją białoruską i to robimy” – powiedział Rau.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *