Polska nie chce już kupować dawek szczepionki koronowej

/zdjęcie sojuszu, ZUMAPRESS.com, Md Rafayat Haque Khan

Warszawa – Wobec góry niewykorzystanych dawek szczepionek Polska nie chce już brać szczepionek. Jego kraj poinformował Unię Europejską i firmę farmaceutyczną Pfizer pod koniec ubiegłego tygodnia, powołując się na klauzulę trudności, że odmawia dalszych dostaw i płatności – powiedział wczoraj nadawcy minister zdrowia Adam Niedzielski. TVN24.

Według niego wniosek Polski już wywołał spór prawny. Jednocześnie powiedział, że Komisja Europejska podpisała umowy z producentami szczepionek, ale Polska nie była bezpośrednio zaangażowana w kontrakt.

Według ministra, jego kraj wciąż ma 25 milionów niewykorzystanych dawek szczepionek, a 67-70 milionów dodatkowych dawek jest już zamówionych. Według Ministerstwa Zdrowia 51% z 38 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych, 59% otrzymało tylko jedną dawkę. Ponadto w ostatnim czasie znacznie spadł wskaźnik szczepień.

Biorąc pod uwagę, że jej sytuacja finansowa jest napięta, zwłaszcza z powodu dużej liczby uchodźców z Ukrainy, Polska próbowała rozłożyć dostawy na kilka lat – ale bezskutecznie – powiedział Niedzielski. Dodał: „Jesteśmy bardzo rozczarowani postawą Komisji Europejskiej i producentów szczepionek”.

Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker powiedział polskiemu krytykowi, że państwa członkowskie UE są związane zobowiązaniami umownymi. Komisja rozumie jednak „trudną sytuację w Polsce” i będzie nadal wspierać dyskusje między polskim rządem a firmą „w celu znalezienia pragmatycznego rozwiązania”. © afp/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.